Barvy a textilie na dřevěných hračkách nejsou vždy bezpečné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.12.2023   

Více než třetina dřevěných hraček v rakouském testu obsahovala škodlivé látky v použitých barvách nebo textiliích.

Spotřebitelské organizace z Německa (Stiftung Warentest) a Rakouska (VKI) testovaly 13 dřevěných her a hraček určených dětem do tří let od značek Brio, Eichhorn, Goki, Goula, Grimm‘s, Haba, Hape, IKEA, Plan Toys, Ravensburger, Selecta, Squirrel Play a Walter.

Kontrolovaly nejen chemické složení výrobků, ale také další možná rizika, například nebezpečí zadušení malými částmi, riziko uškrcení, hořlavost a nebezpečí poškození sluchu, pokud hračka vydává příliš hlasitý zvuk. Dobrou zprávou je, že žádný testovaný vzorek neohrozí zdraví dítěte chybou, která vyplývá z jeho konstrukce.

Výsledky chemických testů nebyly tak dobré. Zkoumání složení zahrnovalo hledání biocidů, nebezpečných barviv, zpomalovačů hoření, formaldehydu a změkčovadel, ale i těžkých kovů.

Proběhlo přes 1000 testů na obsah zhruba 220 látek a v každém testovaném výrobku byla odhalena nejméně jedna z nich. U osmi hraček však kvůli velmi malému množství nehrozí žádné nebezpečí. Nicméně pět produktů nelze doporučit pro malé děti. Magnetický rybolov značky Goula uvolňoval formaldehyd. Textilie na kostkách Activity Blocks od PlanToys mohou uvolňovat karcinogenní látky, a to v množství přesahujícím limit EU pro textilie s dlouhodobým stykem s pokožkou. Žabí princ značky Walter by se podle spotřebitelských organizací vůbec neměl prodávat, protože v černém plastovém kroužku koleček se vyskytuje problematické změkčovadlo v množství převyšujícím unijní normy.

V barvách psa Pepe značky Hape a červené barvě dřevěné stavebnice Squirrel Play společnosti Smyths Toys byly karcinogenní látky. U malých dětí, které běžně vkládají hračky do úst nebo je přinejmenším olizují, je to obzvlášť nebezpečné.

Přihlásit