Nové označování chemikálií pro použití v domácnosti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.12.2023   

Produktové štítky na běžných chemických výrobcích, jako jsou prací prostředky, přípravky k mytí nádobí, univerzální čisticí prostředky, lepidla nebo čističe odpadu budou mít definovanou minimální velikost a barvu písma a při jejich internetovém prodeji se budou povinně zobrazovat stejné informace jako na fyzickém štítku.

Na nových pravidlech se dohodly instituce Evropské unie v rámci reformy legislativního balíčku „Klasifikace, označování a balení chemikálií“ (CLP).

Podle evropské spotřebitelské organizace BEUC, jejímž členem je také dTest, budou takové štítky pro spotřebitele čitelnější a pomohou jim lépe se rozhodovat při nákupu, ať už v kamenných prodejnách nebo na e-shopech. Etikety na výrobcích a varování před chemickými riziky bývají v současnosti často nejasné. Internetoví obchodníci vždy nereprodukují v popisu zboží informace z povinného označení, což může přinášet zbytečná zdravotní rizika.

Právní předpisy CLP hrají přímou roli v ochraně spotřebitelů před chemickými riziky. Jimi se řídí způsob uvádění informací o nebezpečnosti a návody k bezpečnému použití na štítcích. Pravidla pomáhají snadno a rychle identifikovat nebezpečné chemikálie a jsou v tomto ohledu propojena s dalšími zákony na ochranu pracovníků, spotřebitelů a životního prostředí v EU. Organizace BEUC podpořila reformu legislativy CLP, protože stávající texty neřeší některá rizika, například poruchy hormonálního systému. BEUC navíc velmi vítá rozhodnutí ponechat na štítcích informace nezbytné pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí a zároveň stanovení přísných pravidel pro digitální štítky (QR kódy), které mohou být pouze doplněním, nikoliv náhradou fyzického štítku.

Přihlásit