Test psích šampónů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2024

Pejskaři, zejména pak majitelé dlouhosrstých plemen, musejí čas od času sáhnout po psím šampónu. V testu těchto výrobků jsme se zaměřili na chemické složení a obsah potenciálně rizikových látek. Zjišťovali jsme pH, prostudovali deklaraci a zhodnotili obal. Ukázalo se, že některé šampóny obsahují alergenní parfémy či konzervanty nebo mají pro psy nevhodné hodnoty pH.

Psí šampóny v testu

Po psím šampónu sahají čas od času asi téměř všichni pejskaři, zejména majitelé dlouhosrstých plemen. V testu psích šampónů jsme se zaměřili zejména na chemické složení a obsah rizikových látek. Jejich test vám přinášíme vůbec poprvé.

V běžných obchodech jsme nakoupili 11 tekutých psích šampónů. Jejich cenové rozpětí je poměrně veliké. Protože se liší objemem, přepočítáváme za účelem srovnatelnosti cenu na sto mililitrů. Ta se pohybuje od 24 Kč do 245 Kč za 100 mililitrů.

Pokud v moři výrobků, které jsou na trhu, tápete a nevíte, který vybrat, s výběrem toho nejlepšího psího šampónu vám pomůže právě náš test. Ten z pochopitelných důvodů probíhal bez praktických zkoušek, přistoupili jsme tedy pouze k laboratorním testům složení i pH a zhodnotili jsme i deklaraci a obal.

Složení jsme posuzovali z hlediska potenciálních rizik pro lidi, kteří psí šampóny (často bez rukavic) na psy aplikují a přicházejí s nimi do bezprostředního kontaktu. Ve výrobcích jsme hledali alergenní parfémy i alergenní konzervanty ze skupiny thiazolinonů.

Součástí testu byla i prověrka pH. Psí kůže má totiž jinou hodnotu pH než ta lidská. Zatímco zdravá lidská kůže má mírně kyselé pH (přibližně 5,5), ta psí je téměř neutrální a hodnota jejího pH se tak pohybuje kolem 7,5. Test ukázal, že ideální hodnotě psího pH se blíží pouze čtyři výrobky.

Co také testujeme

Péči o psy se v dTestu věnujeme dlouhodobě. Otestovali jsme:

Kromě toho, zda psí šampóny neobsahují potenciálně rizikové látky či nabízejí odpovídající hodnotu pH, je důležité také, aby spotřebitele jasně a čitelně informovaly o složení, způsobu použití, zkrátka, aby jim na obale poskytly všechny informace, které mohou potřebovat. To jsme hodnotili v kategorii deklarace.

Poslední částí našeho testu bylo posouzení obalu, respektive materiálu, z něhož je vyrobený, a také snadnosti či obtížnosti jeho recyklovatelnosti.


Testované výrobky - psí šampóny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Psí šampóny (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit