Test toaletních papírů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2024

Toaletní papír nám dělá společnost každý den. Který je pevný a jemný zároveň, dobře savý a šetrný k přírodě, a přitom nestojí mnoho? I na to se zaměřil náš test 23 výrobků z nejpopulárnější kategorie třívrstvých neparfémovaných papírů. Výsledky jsou na první pohled potěšující, byť v dílčích vlastnostech jsou mezi produkty znatelné rozdíly.

Toaletní papíry v testu

Používáme ho všichni a v našich domácnostech málokdy chybí. Toaletní papír je jednou z nezbytností novodobého člověka. Ne každý si však uvědomuje, jak náročná a nákladná je cesta, která začíná v lese a končí po boku toalety. Uvádí se, že na výrobu jedné ruličky toaletního papíru je potřeba zhruba 1,2 kilogramu dřeva, 140 litrů vody a 1,3 kWh elektřiny. Lidstvo přitom podle odhadů ročně použije okolo 40 miliónů tun toaletního papíru, což odpovídá asi 180 biliónům ruliček.

Toaletní papír je jednorázovým produktem, který snad kromě bidetu nemá žádnou výraznou alternativu. Jeho spotřebě se jen tak nevyhneme, můžeme však alespoň nakupovat kvalitní a pokud možno šetrné výrobky.

S výběrem vám pomohou výsledky našeho testu 23 bílých třívrstvých toaletních papírů bez parfemace. Ty si u českých spotřebitelů podle statistik stále drží největší oblibu. Nakoupili jsme 18 klasických a 5 recyklovaných produktů. Nechybí významné značky papírové hygieny ani privátní značky obchodních řetězců a drogerií.

Na první pohled mohou být jednotlivé role toaletního papíru téměř k nerozeznání, pravdou však je, že v jejich parametrech i vlastnostech panují nemalé rozdíly. V článku se například dozvíte více o jejich rozměrech a zjistíte, kolik papíru ve skutečnosti za své peníze dostanete. Zorientovat se v segmentu toaletních papírů vám pomůže také náš nákupní průvodce.

Jak se pozná dobrý toaletní papír?

Aby toaletní papír úspěšně prošel naším testem, musel splnit přísné nároky technických zkoušek ve specializované papírenské laboratoři a zároveň nezklamat ani v praxi. Zda jsou toaletní papíry dostatečně pevné, efektivně absorbující a snadno rozpustné, zjišťovali odborníci. Dobrovolníci a dobrovolnice pak pro nás zkoušeli papíry také v reálných podmínkách přímo na toaletách. Hodnotili jejich jemnost, savost i snadnost používání. V neposlední řadě jsme se zaměřili i na ekologické aspekty, jako je původ papíru či udržitelnost jeho produkce a dopad na životní prostředí.

Test dopadl vcelku pozitivně, ale například v pevnosti se jednotlivé produkty značně lišily. Pokud chcete být ušetřeni nepříjemného protrhávání toaletního papíru, poradíme vám, který kupovat. Užitečné rady máme také pro spotřebitele, kterým leží na srdci příroda a preferují šetrné a udržitelné výrobky.

Jako vždy přinášíme objektivní a nezávislé hodnocení založené na odborných i praktických zkouškách. Zjistěte, které toaletní papíry poskytují největší komfort a jistotu a vynikají v našem podrobném testu.


Testované výrobky - toaletní papíry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Toaletní papíry (23 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit