SZPI může blokovat weby s nebezpečnými potravinami a doplňky stravy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.12.2023   

Na problémech v souvislosti s rostoucím počtem nezákonných internetových stránek zahraničních provozovatelů pracuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) celoročně jak na základě podnětů ze strany veřejnosti, tak v rámci vlastních kontrol.

Jde o stránky zaměřené na české spotřebitele, na kterých se používá čeština, ceny jsou v českých korunách a nabízí se dodání objednaného zboží do České republiky. Když má provozovatel takového e-shopu sídlo mimo Evropskou unii, není možné účinně vymáhat dodržení českých nebo unijních zákonných požadavků. Ty vyžadují mimo jiné uvedení provozovatele, což se u velké řady neunijních e-shopů neděje. Některé stránky používají klamavé obchodní praktiky nebo prodávají nebezpečné zboží, nejčastěji doplňky stravy.

Kompetence SZPI umožňují nařídit českým poskytovatelům internetového připojení, aby znemožnili přístup k internetovým stránkám s nebezpečnými potravinami (a doplňky stravy), čímž lze předcházet závažným případům. Jak uvádí inspekce na svých stránkách, „zákon o SZPI (č. 146/2002 Sb.) pověřuje Potravinářskou inspekci pravomocí nařídit blokaci webových stránek s nabídkou nebezpečných potravin nebo s obsahem závažně porušujícím právní předpisy“.

V tomto smyslu existuje seznam blokovaných internetových stránek a poskytovatelé internetu musí zamezit přístupu uživatelů ke stránce do 15 dnů od chvíle, kdy je na seznam zařazena. Jde o krajní prostředek, nejde-li zjednat nápravu běžnou cestou. Pokud příslušná stránka přestane porušovat zákon, inspekce ji ze seznamu odstraní. K nejvážnějším porušením patří prodej nebezpečných potravin s obsahem zakázaných látek, ale také reklama chemických látek či sloučenin, které jsou propagovány jako potraviny či doplňky stravy, ale mohou ohrozit zdraví.

Seznam blokovaných webů včetně identifikace porušení předpisů najdete na portálu Potraviny na pranýři v sekci Rizikové weby (Blokováno).  Ve stejné sekci (Neblokováno) je dalších více než 100 stránek, u kterých SZPI varuje před porušováním právních předpisů.

Přihlásit