Ovoce jako lék: Citron

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2009

Ve všeobecném povědomí jsou citrony uloženy jako obrovská zásobárna vitamínu C, což je pravda, ale jeho obsah není zdaleka tak vysoký, jak se obecně soudí. Kromě „nejznámějšího“ vitamínu obsahují provitamín A a vitamíny skupiny B, dále kyselinu listovou a pantotenovou. Z minerálních látek je důležitý vysoký obsah draslíku. Přes svou kyselou chuť působí v těle zásadotvorně a mohou tak paradoxně pomoci s překyselením žaludku a pálením žáhy.
Citron podporuje pocení a vylučování škodlivých látek z těla, je ideálním podpůrným prostředkem pro léčbu horečnatých onemocnění – ať už v osvědčeném čaji s medem nebo ve formě vodou ředěné citronové šťávy. Detoxikační účinky a stimulace zažívacího traktu zakládají řadu receptů k očistě organismu, čímž se posléze léčí vleklé choroby sklerotického charakteru, potíže s klouby, nehty a podobně. Ještě vyšší účinnost má mít šťáva z citronů pečených v horké troubě do okamžiku pukání. Tři až čtyři lžíce této šťávy denně pomohou zmírnit revmatické obtíže. Účinné látky obsahuje i citronová kůra; u většiny plodů je však znehodnocena chemickým postřikem, věřit lze snad jen plodům s označením bio. Nejcennější jsou citronové silice s velmi silnými protiplísňovými účinky. Ty jsou ještě silnější v kombinaci s olejem z australského čajovníku (Tea tree oil).
Řada odborníků na výživu a sport doporučuje pro zvýšení výkonnosti a posílení imunity před každou sportovní aktivitou šťávu či dužninu z celého citronu. Protože stres zvyšuje mj. i nároky organismu na zásobování vitamíny, může být čerstvá citronová šťáva vaší první pomocí.

VYZKOUŠEJTE
Prastarý recept na očistu jater a žlučníku a zároveň výrazné posílení imunity najdeme už u Aviceny. Každý den ráno na lačný žaludek spolkněte lžíci citronové šťávy, lžíci panenského olivového oleje a lžičku dobrého medu. Potom alespoň půl hodiny nic nejezte. Tuto kúru je ideální držet od podzimu do jara (4 až 5 měsíců).


Přihlásit