Stěhování ptáků do tepla zvyšuje riziko ptačí chřipky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.12.2023   

V podzimních měsících je v souvislosti s migrací stěhovavých ptáků vyšší riziko šíření ptačí chřipky, upozornila Státní veterinární správa (SVS). Účinnou ochranou je pouze přísné dodržování biologické bezpečnosti.

V prvních třech týdnech listopadu se v Maďarsku objevilo 20 ohnisek ptačí chřipky, v Bulharsku a Itálii po třech, v Německu bylo potvrzeno 15 případů a v Rakousku 7. Chovatelé se musí striktně držet pravidel biologické bezpečnosti, aby ochránili své chovy a živobytí. Je třeba zamezit kontaktu volně žijících ptáků s chovanou drůbeží, krmivem a napájením, krmit pod přístřeškem i chránit výběhy sítěmi. V českých chovech bylo na jaře odhaleno 23 ohnisek, ale od července je Česká republika oficiálně podle Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH) prosta ptačí chřipky.

Rozpoznání nákazy napomáhá pozorné sledování stavu ptactva v chovech. Podezřelé jsou pak zvýšený úhyn, snížení příjmu potravy i pokles snášky, které je pak nutné okamžitě hlásit krajské veterinární správě.

Více informací k problematice ptačí chřipky je uvedeno na webu SVS, podrobný popis preventivních opatření pro chovatele i osvětové letáky najdete zde

Přihlásit