Ovoce jako lék: Černý rybíz

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2009

Keře černého rybízu najdeme snad na každé venkovské zahradě. Přestože jeho výrazné aroma se mnoha lidem nezamlouvá, jde o mimořádně zdravé ovoce. Léčivé účinky má celá rostlina.
Listy obsahují řadu tříslovin, silic a vitamínů a působí jako velmi účinné antirevmatikum (dobré je odvar z listů kombinovat s dalšími bylinkami jako například s natí macešky rolní, listy jasanu nebo kopřivy, květem tužebníku anebo vrbovou kůrou).
Léčivý je i odvar z kořene, ačkoliv vzhledem k nutnosti likvidace celého keře se neužívá nijak často; výrazně pomáhá při zánětech jater. Plody černého rybízu jsou vitamínovou bombou: kromě velkého obsahu vitamínu C a celého spektra vitamínů skupiny B obsahují i nezanedbatelné množství vitamínu A a navíc i řadu cenných minerálů a dalších biologicky aktivních látek.
Čerstvý rybíz nebo rybízová šťáva jsou skvělým lékem při horečkách a kašli (i velmi dávivém). Díky obsahu rutinu zvyšuje černý rybíz pružnost cév. Pomáhá i při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže a stresu, účinný je i při rekonvalescenci po těžkých nemocech a operacích. Samotný nebo v kombinaci s borůvkou pomáhá zastavovat průjem. Pozitivní zdravotní účinky mají samozřejmě i produkty z černého bezu: šťávy, džemy a rosoly nebo likéry, jako je francouzský cassis.
Na černý rybíz by si však měli dát pozor lidé, kteří trpí nadměrným překyselením žaludku nebo pálením žáhy.

VYZKOUŠEJTE
Zejména v období rekonvalescence a pro starší lidi je vhodný mimořádně posilující nápoj přezdívaný „bylinná krev“.
Získáte ho snadno smícháním stejného objemu šťávy z černého rybízu, červené řepy a černého bezu. Pije se čtvrt až půl litru denně.


Přihlásit