Kojenec v tašce přes rameno není vždy v bezpečí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.11.2023   

Měkké tašky na miminka mohou být nebezpečné a způsobit vážné zranění dítěte. Kvalitní výrobek je třeba pečlivě vybírat.

V Dánsku byla evidována řada případů, kdy se kojenci vážně zranili poté, co vypadli z tašky určené k přenášení malých dětí. Zhruba polovina utrpěla poranění lebky a u třetiny došlo ke krvácení do mozku. Dánská bezpečnostní agentura a největší dánská nemocnice Rigshospitalet proto v listopadu 2023 upozornily rodiče na nebezpečí používání takových výrobků a vyzvaly je ke zvýšené opatrnosti a pečlivému dodržování pokynů k použití.

To je sice důležité, ale pokud se problém s jedním výrobkem opakuje, naznačuje to chyby v jeho konstrukci. Kontrola dokumentů, které spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk získala od Národní bezpečnostní agentury, ukazuje, že v několika oznámeních byl zmíněn výrobek Najell Babynest Sleepcarrier Volume 2. Ten byl sice výslovně uveden, ale další hlášení neobsahovala označení konkrétních značek. Proto nelze vyloučit, že i jiná dětská nosítka s měkkými okraji a různými možnostmi použití (v ruce, přes rameno) mohou být stejně nebezpečná.

V návaznosti na výsledky nedávného testu kojeneckých tašek (včetně Najell Babynest Sleepcarrier Volume 2) dánští kolegové již upozornili, že existuje riziko vypadnutí z nosítka, protože bočnice byly příliš měkké a pružné. Byla o tom informována také Dánská bezpečnostní agentura.

Forbrugerrådet Tænk podle principu předběžné opatrnosti nedoporučuje rodičům využívat možnost nošení dítěte v tašce s popruhem přes rameno, dokud nebudou známy výsledky vyšetřování Dánské bezpečnostní agentury. Firma Najell aktualizovala pokyny pro tašky k přenášení kojenců a tuto informaci zveřejnila všemi dostupnými způsoby.

Přihlásit