Ovoce jako lék: Hruška

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2009

Hrušně k nám zřejmě doputovaly z oblasti za Kavkazem. Obsah vitamínů není nijak závratný; nejvíce obsahují vitamín C, ale zdaleka ne tolik, kolik ho najdeme v našem nejčastějším ovoci – jablku.
Zato nabízejí vysoké množství draslíku, takže se jejich konzumace doporučuje lidem s narušenou rovnováhou tohoto prvku, při poruchách srdeční činnosti a při léčbě diuretiky (léky zvyšující vylučování moči a tedy i draslíku).
Hrušky v sobě mají velké množství vody – až 83 procent, proto jsou vhodným ovocem pro ty, kteří mají problémy s dodržováním pitného režimu. Hrušky čistí střeva, pomáhají při žaludečních obtížích, mají močopudný a žlučopudný účinek. Odvar z hrušek (čerstvých nebo sušených) se dříve podával při horečce nebo zimnici. Méně známé jsou léčivé vlastnosti listů hrušní. Nejlepší jsou sbírané jako mladé.
Odvar z mladých lístků pomáhá rozpouštět močové a žlučové kamínky, je účinný při zánětech močových cest a dezinfikuje močovou soustavu.
Vláknina a křemík jsou příčinou horší stravitelnosti hrušek. Neměly by se najednou konzumovat ve větším množství, zejména večer před spaním.

VYZKOUŠEJTE
Trpíte lehkou depresí? Dejte si hrušku. Možná se na vašem stavu podepisuje nedostatek kyseliny listové. Hrušky jsou jí bohaté. Víte o jiném léku, který by chutnal tak lahodně jako šťavnatá zralá hruška?


Přihlásit