Problematické živočišné produkty na českém trhu lze nově hlásit online

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.11.2023   

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila nový online formulář, s jehož pomocí mohou potravinářské podniky snáze nahlásit uvedení rizikové potraviny živočišného původu na trh.

Formulář je určen provozovatelům potravinářských podniků (PPP) pod veterinárním dozorem. Podle celounijní legislativy mají povinnost co nejdříve informovat SVS při podezření nebo jistotě, že prodali živočišné produkty, které mohou škodit zdraví. Nyní mají možnost učinit tak jednoduše a okamžitě.

Formulář je dostupný zde. Jeho použití je dobrovolné, ale předpokládá se, že novela veterinárního zákona od roku 2025 je zařadí k povinným způsobům komunikace. Podle tiskové zprávy chce SVS tímto způsobem „sjednotit, zrychlit a usnadnit komunikaci s dozorovanými subjekty“. Pro vyplnění formuláře musí být PPP do systému registrován, aby mohl použít své přihlašovací údaje. K formuláři lze přiložit fotografie, textové soubory nebo tabulky, které by zjednodušily identifikaci nebezpečného výrobku a jeho následné stažení z trhu. Informace z dotazníku dostanou krajská veterinární správa i odbor veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Ústřední veterinární správy. SVS se okamžitě soustředí na jejich ověření a podnikne příslušné kroky k pozastavení a stažení distribuovaných nebezpečných potravin, bude-li to třeba.

Přihlásit