Test jednorázových AA baterií 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2023

Skoro by se zdálo, že žijeme v době lithiové a téměř vše, co není napájeno rovnou ze sítě, běží na nabíjecí Li-Ion baterie. Takové tvrzení má ale k pravdě daleko, klasickým tužkovým bateriím ještě zdaleka neodzvonilo. Využití najdou třeba ve vánočních světýlkách, v hodinách, hračkách, rádiích, svítilnách či alarmech. Nechali jsme otestovat 12 jednorázových AA baterií a změřili, jak dlouho vydrží v různě žíznivých přístrojích. Rozdíly ve výdrži a zejména v ceně byly markantní.

Výsledky šesti alkalických jednorázových AA baterií, které laboratoř nestihla otestovat před uzávěrkou vydání 12/2023, naleznete v článku Test jednorázových AA baterií 2023 – další výrobky.

Klasické tužkové AA baterie jsou nenápadnou stálicí našich domácností. V období kolem Vánoc pak hrají asi nejvýraznější roli v roce. Najdou totiž využití v nespočtu řetězů, světýlek a jiných svátečních dekorací. Na trhu je řada baterií známých firem i privátních značek obchodů. Zajímalo nás, jak velké rozdíly panují mezi na první pohled totožnými články.

Co v recenzích baterií obvykle nenajdete

Baterie jsme zkoušeli paralelně, vedle sebe, a to v několika scénářích. Simulovali jsme použití v zařízeních s vysokou spotřebou, jako jsou například hračky a autíčka na dálkové ovládání, dále vložení do spotřebičů se střední spotřebou elektřiny (třeba audio soustavy) i nízkou spotřebou (radiobudík, hodiny apod.). Se zkouškou výdrže úzce souvisí i hodnocení energetické účinnosti – to udává, jak velkou kapacitu baterie bylo v jednotlivých scénářích možné využít.

Perličky z testu

Kromě alkalických baterií jsme se podívali na zoubek i lithiovým bateriím. Zkoušeli jsme, zda je jejich kapacita skutečně nesrovnatelně vyšší. Srovnávali jsme výdrž s cenou a zjistili jsme, že v mnoha případech se vyplatí sáhnout po produktech privátních značek. Mohou mít sice o něco menší kapacitu, v kontextu jejich několikanásobně nižší ceny se však mohou vyplatit daleko více.


jednorázové alkalické AA baterie (porovnat)

jednorázové lithiové AA baterie (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Jednorázové AA baterie (18 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2023


Přihlásit