Test sportovních kočárků 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2023

Kočárek je při péči o malé dítě nepostradatelným pomocníkem. Po několika letech vám opět přinášíme test sportovních modelů. Do laboratoře jsme jich poslali 13 a prověřili jsme, jak snadno se s nimi jezdí, jak jsou na tom s odolností, přítomností nežádoucích látek nebo bezpečností. Právě v té tři kočárky propadly. Jeden z nich navíc odešel s nedostatečnou známkou i z chemické analýzy.

Kočárky v testu

  • 13 výrobků
  • maximální doporučená hmotnost dítěte 15–22 kg
  • cena od 2 700 do 17 000 Kč
  • zastoupeny výrobky ABC Design, Cybex, Graco, MoMi, Nuna, Kinderkraft, Inglesina, Leclerc, Joie, MoMi, Maxi-Cosi, Thule

Test kočárků publikujeme v našem časopise pravidelně. Loni jsme se věnovali golfovým modelům pro větší děti, letos padla volba na ty sportovní. Pokud tápete, jak vybrat nejlepší sportovní kočárek, tento test je vhodný právě pro vás.

Ve sportovním kočárku je možné vozit děti přibližně od šesti měsíců věku. Je ale třeba se rozhodnout individuálně podle toho, jak se konkrétní malý pasažér vyvíjí. Po sportovním kočárku je totiž vhodné sáhnout až v době, kdy dítě samostatně a bez opory sedí. Někdo tak může tento typ kočárku začít používat, už když ratolest překročí půl roku věku, jiný na něj přejde daleko později. Obě varianty jsou v pořádku.

Sportovní kočárky by v každém případě měly být stabilní, ergonomické a snadno ovladatelné, aby se s nimi dalo pohodlně zatáčet či manévrovat třeba i na nerovném povrchu. V našem testu jsme prověřovali, zda dostojí těmto, ale i mnoha dalším požadavkům.

Kromě praktických zkoušek jsme hodnotili také případná bezpečnostní rizika, která by mohlo používání kočárku skýtat. Nevynechali jsme ani přítomnost nežádoucích látek v materiálech, jež jsou v dosahu dětí i dospělých.

Právě bezpečnost a nežádoucí látky bývají obvykle v testech kočárků problematické. Bezpečnostní prohřešky zahýbaly s celkovým hodnocením i tentokrát. Zejména jde o tři kočárky, které obdržely za tuto kategorii a potažmo i celkově nedostatečnou známku. O které modely šlo konkrétně, se dozvíte přímo v článku.

Co také testujeme

Kočárkům a obecně výrobkům pro děti se v dTestu věnujeme dlouhodobě. Otestovali jsme:

V běžných obchodech jsme nakoupili 13 kočárků. Poměrně zajímavým zjištěním je, že jejich ceny mají velké rozpětí – nejlevnější kočárek v testu pořídíte za 2 700 Kč, nejdražší pak za 17 000 Kč.

Pokud vybíráte ten pro sebe a svoji ratolest nejlepší sportovní kočárek do terénu či města, náš test by vám mohl výběr usnadnit. Probíhal totiž jak v praxi, kdy výrobky na různých površích zkoušeli zkušení rodiče, kteří s výrobky například přejížděli obrubníky nebo je převáželi v autě, tak v laboratoři. Tam jsme hodnotili bezpečnost a přítomnost nežádoucích látek.

Praktické vlastnosti kočárků si může zájemce o koupi alespoň trochu vyzkoušet v obchodě, to, zda vyhovují bezpečnostní normě, případně jestli obsahují potenciálně rizikové látky, však nepozná. I proto je tu náš test, který tyto kategorie zahrnuje a pomůže tak vybrat po všech stránkách nejlepší kočárek.


Testované výrobky - kočárky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočárky (26 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2023


Přihlásit