Ovoce jako lék: Limeta

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2009

Je blízkou příbuznou citronu. Její plody jsou menší, sladší a neobsahují pecky. Limeta je také mnohem aromatičtější.
Olej získávaný z kůry limetek se používá nejen v kosmetickém průmyslu při přípravě parfémů, ale i kvůli svým léčivým účinkům. Limetková vůně dezinfikuje vzduch, má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Zejména na konci zimy mnozí jistě ocení i její antidepresivní působení, podporuje koncentraci a zahání únavu.
Limeta obsahuje podobně jako citron výrazné množství vitamínu C, takže je stejnou pomocnicí při chorobách z nachlazení a při chřipkách. Podporuje trávení, snad proto je limetová šťáva oblíbenou součástí řady asijských receptů. Zároveň má výrazné detoxikační schopnosti.

VYZKOUŠEJTE
Detoxikační kúru, která je pro řadu lidí přijatelnější alternativou než ta nejúčinnější – důsledný půst. Smíchejte 150 ml limetkové šťávy se 150 ml javorového sirupu a polovinou lžičky jemně mletého kajenského pepře a doplňte vodou na celkový objem dvou litrů tekutiny. Popíjejte během dne. Zároveň je dobré vypít jeden až dva litry čisté vody. Nepřijímejte žádnou jinou pevnou stravu. Doporučuje se postupně 3, 5 a 10denní půst. Taktéž je možné pravidelně jednou týdně vynechat na celý den pevnou stravu a pít limetkový nápoj.


Přihlásit