Dětem stačí doplňky s vitamínem D, jiné jsou zbytečné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.11.2023   

Rodiče se často obávají, že jejich dětem mohou chybět vitamíny nebo živiny. To zvyšuje prodej multivitamínových doplňků stravy pro děti. Ty je ovšem většinou nepotřebují, upozornila organizace Test-Achats.

Dostatečným zdrojem vitamínů a živin pro zdravý dětský organismus je pestrá a vyvážená strava. Pouze obsah vitamínu D v potravinách je poměrně nízký. Nejvíce se vitamín D vyskytuje v tučných rybách a tucích a k jeho tvorbě v těle přispívá sluneční UV-B záření. Pokud se dítě pravidelně pohybuje na slunci, pokryje to potřebu jeho organismu bez doplňků. Čtvrt hodiny zdravého slunění denně většině lidí postačí k vytvoření dostatečné zásoby vitamínu D. V zimě je dodržování tohoto pravidla náročnější. Použití ochranného oblečení nebo opalovacích přípravků v teplých měsících roku je sice nezbytné, zároveň ale také omezuje přirozenou syntézu vitamínu D v těle. Proto mohou doplňky s vitamínem D být pro děti užitečné. Belgická organizace Kind & Gezin doporučuje užívat je až do 6 let, protože vitamín D zlepšuje vstřebávání vápníku z potravy a je nezbytný pro růst, zdraví kostí a zubů.

I kojenci dostávají doplňky s vitamínem D, obvykle v podobě kapek, protože ho v mateřském mléce a kojenecké výživě není dost pro správný vývoj a u miminek se pobyt na přímém slunci nedoporučuje. Obecně je třeba u kojenců, batolat a předškolních dětí vybírat snadné formy podání vitamínu D. Mohou to být kapky, sirup, sprej, rozpustné tablety, žvýkací tablety. Předností kapek je lepší absorpce díky oleji, ve kterém je vitamín D rozpuštěný. Tablety by se měly používat po jídle.

Přihlásit