Skyr není v jídelníčku nenahraditelný

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.11.2023   

Skyr není takový zázrak, jak je prezentován. Stejně užitečné jsou nízkotučné jogurty, přírodní jogurty nebo čerstvé sýry.

Skyr patří mezi módní potraviny a vyrábí ho řada různých značek. Marketingové kampaně slibují neodolatelný mléčný produkt bez tuku a s vysokým obsahem bílkovin, který je přes 1000 let součástí islandské kuchyně. Cena nebývá nejnižší. Ve Francii je kilogram skyru 3–6krát dražší než kilogram nízkotučného tvarohu a podle francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir takovou cenu neospravedlňuje ani dovoz z Islandu, ani postup, při kterém se surovina cedí přes pravou sobí kůži. Skyr se totiž běžně vyrábí podobně jako průmyslově produkované jogurty.

Skyr je skutečně bohatý na bílkoviny – obsahuje jich v průměru o 30 % více než nízkotučný tvaroh. To však není pro francouzské spotřebitele velký bonus, protože naprostá většina Francouzů má dostatečný příjem proteinů, a to včetně vegetariánů, jak uvedl Stéphane Walrand z Národního výzkumného ústavu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE). „Náš příjem bílkovin odpovídá zhruba hodnotám doporučeným pro vytrvalostní sportovce. Málokdy je proto vhodné jej zvyšovat, i když se pravidelně hýbeme,“ potvrzuje Claire Gaudichon, expertka na výživu a stravovací návyky z INRAE.

Traduje se, že zvýšená konzumace bílkovin přispívá k pocitu sytosti. To však podle Anestise Dougkase, odborníka na mléčné bílkoviny z Lyfe Institute, není jednoznačně prokázané a studie obvykle hovoří o minimu 20 g bílkovin v jedné porci. Skyr ovšem nabízí o pouhé 2–3 g na porci více než průměrný nízkotučný tvaroh, není tedy nijak výrazně sytější. Kromě toho platí, že více proteinů většinou znamená hustší konzistenci, nicméně hustší výrobky se konzumují v menším množství. To všechno znamená, že skyr nejen nezaručí vyšší příjem bílkovin, ale může dokonce způsobovat dřívější návrat pocitu hladu. Lepší je konzumovat co nejvíce různých výrobků – přírodní jogurty, tvaroh, čerstvé sýry i skyr pomáhají udržet zdravou tělesnou hmotnost stejně účinně.

Skyr nicméně může skutečně prospívat seniorům, protože po šedesátce je každý gram proteinů navíc užitečný. I u nich však platí, že jej musí konzumovat v dostatečném množství.

Přihlásit