Jak citovat dTest

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu
 

Jak nás citovat a kdy si opatřit licenci?

Máte radost z výsledku našeho testování a chcete se o ni podělit s ostatními? Citovat z našich článků samozřejmě lze, ovšem při dodržení základních pravidel. Citovat či parafrázovat je možné pouze výňatky z našeho konkrétního článku, a to pouze v odůvodněné míře. Celý článek či jeho kopii však bez námi udělené licence nezveřejňujte ani nerozmnožujte, ledaže právní předpisy na ochranu autorských práv stanoví něco jiného.

Jako výrobce uzenin byste rádi uveřejnili informaci o testování vašeho výrobku v našem časopisu na svých sociálních sítích či webových stránkách. V takovém případě můžete úryvek z naše článku přímo citovat, či parafrázovat.

Příklad:

Příspěvek s přímou citací:

Máme radost, že naši dlouholetou snahu nabízet našim zákazníkům kvalitní uzeniny potvrzují i nezávislé testy: „Grilovací klobásky pana Krkovičky příjemně překvapily svou vůní i vysokým obsahem masa.“ časopis dTest, zářijové vydání, 2023

Příspěvek s parafrází našeho textu:

Máme radost, že naši dlouholetou snahu nabízet našim zákazníkům kvalitní uzeniny potvrzují i nezávislé testy. dTest v letošním zářijovém vydání svého časopisu otestoval naše grilovací klobásky. Testeři ocenili jejich vůni i vysoký obsah masa.

Pokud citujete článek, který jsme publikovali na internetu, vložte do svého příspěvku také odkaz na konkrétní článek, třeba takto:

Naši autosedačku otestoval dTest. Získala celkové hodnocení 86%, což bylo také nejvyšší hodnocení v daném testu - dTest, https://www.dtest.cz/clanek-10200/test-detskych-autosedacek-2023

Čeho se vyvarovat

Při referování o výsledcích našeho testování se naopak zdržte formulací jako například:

 • nejlepší na trhu / jednička na trhu (podle dTestu);
 • vítěz / první (druhé či jakékoliv další) místo / absolutní vítěz / v testu dTestu / podle dTestu;
 • náš výrobek vyhrál v testu dTestu;
 • nej.... v jednotlivých kategoriích (nejméně hlučný apod.) podle dTestu.

Rovněž výsledek v testu konkrétního produktu nezobecňujte na širší sortiment zboží, například téže značky.

Značka kvality

Dosáhl-li váš výrobek v našem nezávislém testování výsledku 70–100 %, můžete rovněž využít placené licence k užití Značky kvality dTest. V takovém případě lze v závislosti na domluveném rozsahu licence opatřit značkou kvality váš produkt či související marketingové materiály.

Podrobnosti naleznete na https://podnikatel.dtest.cz/znackakvalitydtest/dokumentace/

Co budeme považovat za zásah do našich práv?

 • Použití našeho loga či Značky kvality dTest bez příslušné licence.
 • Zveřejňování celého článku jakýmkoliv způsobem bez příslušné licence.
 • Zveřejňování tabulky s výsledky testů či její přepis bez příslušné licence.
 • Zveřejňování kompletního pořadí testovaných výrobků dle dosaženého procentuálního hodnocení bez příslušné licence.
 • Zveřejnění informace, z níž bude patrné, které tři výrobky získaly v daném testu nejvyšší procentuální hodnocení, bez příslušné licence.
 • Zveřejnění části článku či části tabulky s výsledky testů bez uvedení zdroje (časopis dTest, X. vydání, ročník, případně odkaz na webové stránky).
 • Uvádění nepravdivých, zkreslených či zavádějících informací ohledně obsahu našich článků či jiných děl, například ohledně výsledku testování produktů.

Přihlásit