Bezplatné používání MyHeritage nemusí být tak úplně bezplatné

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.11.2023   

Placená internetová služba MyHeritage nabízí vyhledávání předků včetně vyšetření DNA, ale podmínky použití nejsou transparentní a je složité předplatné zrušit, upozornila italská organizace Altroconsumo.

Portál MyHeritage poskytuje řadu možností, jako je vytváření rodinných stránek a profilů, ze kterých lze sestavovat a tisknout rodokmeny, mohou se na ně nahrávat rodinné fotografie, vyhledávat historické dokumenty, a používání blíže neurčených pokročilých vyhledávacích nástrojů. Přístup k řadě těchto služeb zajišťuje několik úrovní předplatného, z nichž nejnižší stojí zhruba 100 eur ročně. Na platformě je inzerována také bezplatná zkušební verze na dobu 14 dnů, kterou lze údajně kdykoliv přerušit, ale není specifikováno, do jakého cenového plánu budou uživatelé po skončení bezplatného období zařazeni. Ačkoliv mnozí předpokládají, že budou mít základní tarif, po dvoutýdenním testu se automaticky dostávají do nejnákladnější varianty a je po nich požadována bez předchozího upozornění částka okolo 250 eur.

Přeje-li si uživatel ukončit používání bezplatné zkušební verze nebo předplatné MyHeritage, údajně stačí informovat provozovatele nejméně den před koncem. Společnost však na zprávy odeslané prostřednictvím kontaktního formuláře online reaguje velmi pomalu a vzhledem k automatické obnově předplatného je vysoké riziko, že spotřebitel nestihne předplatné zrušit včas. Situaci nepomáhají ani telefonické kontakty, které obsahují čísla ve Spojených státech a nenabízejí spojení v rámci Evropské unie. Příslušná část webu je navíc pouze a zcela v angličtině. Spojit se s MyHeritage Ltd. tedy není vůbec jednoduché.

Pro zahájení bezplatné zkušební verze je nutné zadat platební údaje. Pokud jde o kartu Visa, „budete upozorněni e-mailem sedm dní před koncem bezplatného zkušebního období“, ale podle řady spotřebitelských stížností taková informace nepřichází vůbec nebo ji uživatel dostane ve stejný den jako stržení poplatku za následné předplatné. Průzkum organizace Altroconsumo ukázal, že obchodní podmínky MyHeritage jsou matoucí, málo transparentní a klamou spotřebitele. Italská spotřebitelská organizace o tom informovala italský Antimonopolní úřad.

Přihlásit