Nechoďte se psem do hor bez rozmyslu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.10.2023   

Pes, který jde s majitelem na horskou túru, musí být fit a má se umět pohybovat v terénu. Člověk přitom musí myslet na vše – od výběru vhodné trasy přes psí proviant až po zvláštní lékárničku. Nabízíme vám rady německé organizace Stiftung Warentest.

Pěší turistika není obyčejná procházka. Německý alpský klub DAV doporučuje zpočátku se pohybovat se psem v nižších oblastech a blízko údolí, kde jsou cesty bezpečnější. Když si pes povede dobře, lze se s ním vydat na náročnější túry. Městský pes, který je dlouhodobě zvyklý převážně na asfalt a podobný tvrdý povrch, se musí naučit používat zadní tlapky na kamenitém terénu. Obecně platí, že pes se potřebuje na jisté výkony dostat do formy stejně jako člověk.

Psi pobíhají kolem člověka a urazí větší vzdálenost než lidé na stejné trase. Proto je třeba nosit v batohu dostatek vody, žrádla nebo mňamek, ale také misky a sáčky na exkrementy. Vhodná je také speciální lékárnička a majitel by si měl předem nastudovat, jak se obvazují psí tlapky. Při horské turistice si psi často poraní drápy nebo polštářky a ke správnému obvazu je nutné mít jiné potřeby než pro člověka.

Zda váš pes zvládne pěší túru, se poraďte s veterinářem. Místo obojku mu pořiďte postroj, protože kdyby někde nešikovně spadl, mohl by se na obojku oběsit. Připevnění vodítka na tělo člověka nebo batoh se doporučuje pouze v bezpečném terénu, aby pes při pády z výšky neohrozil svého společníka.

Podle DAV by se psi měli v horách pouštět bez vodítka pouze tehdy, když dobře poslouchají povely. V přírodní rezervaci musí být pes na vodítku vždy. V zásadě by se měl vždy pohybovat pouze po vyznačených cestách. Kontakt se psem je pro divoká zvířata v horách stresující, což platí také pro pasoucí se krávy a telata. Procházíte-li kolem nich, držte psa u nohy – pes se ke kravám nepřiblíží a ony se nedostanou do zbytečného stresu, protože špatně vidí a nerozeznají ho od vás.

Zdaleka ne všechny trasy jsou vhodné pro psy a někteří navíc neradi chodí po strmých nebo úzkých pěšinách. Chcete-li se ubytovat v horské chatě, předem se ujistěte, že tam bude smět i váš pes. Zkrátka – plánujte. Nelze však předvídat vše a ukáže-li se, že cesta není pro vašeho čtyřnohého kamaráda příjemná nebo se na ní příliš unaví, vraťte se raději domů.

Přihlásit