Jak chytrá je chytrá lednička

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.10.2023   

Umí chytrá lednička naplánovat vaření nebo dokonce sama nakoupit? O jaký spotřebič jde, co od něj můžete očekávat a jak jej dobře využít? Nabízíme vám rady španělské spotřebitelské organizace OCU.

Stejně jako chytrý telefon nebo chytré hodinky má chytrá lednička připojení na internet a řadu užitečných funkcí, které spotřebiteli mnohé usnadní. Ledničku připojíte k internetu přes domácí wi-fi. S ovládáním jednotlivých funkcí vám pomůže mobilní aplikace. Jde o součást tzv. chytré domácnosti tvořené sítí IoT neboli internetem věcí. K ovládání lze také použít obrazovku, která je obvykle umístěna na dveřích chytré chladničky. Každá značka má vlastní aplikaci, ale většina funguje podobně. Funkce chladniček se ovšem liší podle modelu. Některé se týkají ovládání spotřebiče, jiné uchování potravin a existují také zábavní nebo další funkce, které pomáhají v běžném životě. Obecně platí, že nejvíce funkcí mají nejvyšší řady chladniček. Připojení na wi-fi je však celkem běžné a na trhu lze najít chytré ledničky i za cenu do400 eur.

Chytrou ledničku oceníte, když jste například na nákupu a chcete, aby byla připravena na rychlé zmrazení potravin, nebo zapomenete zapnout dovolenkový režim před odjezdem. Takové situace snadno vyřešíte přes aplikaci ve svém telefonu, a to odkudkoliv. Můžete tak ovládat teplotu v celé ledničce, mrazničce i v menších částech spotřebiče. Můžete aktivovat funkci rychlého zmrazení. Elektronické zařízení umí přizpůsobit činnost kompresoru aktuálnímu množství potravin, což snižuje spotřebu energie a hlučnost. Některé modely obsahují deodorační filtr s aktivním uhlím, který čistí vzduch a pohlcuje nepříjemné pachy. I ten lze ovládat z aplikace. Existují chytré lednice, které umí zkontrolovat svůj stav a v případě problému odeslat informaci technickému servisu.

Další funkce pomáhají udržovat v chladničce pořádek, připraví nákupní seznam podle toho, co už došlo, a u některých modelů za vás dokonce objedná nákup. Dvířka se systémem InstantView se rozsvítí, když na ně dvakrát klepnete. Vidíte tak do ledničky, aniž byste ji museli otevřít, a ušetříte energii. Některé modely obsahují jednu nebo více kamer, které snímají vnitřek chladničky a v případě potřeby posílají obraz do chytrého telefonu. To může být velmi užitečné, když nakupujete a nepamatujete si, co v lednici máte a co ne.V mobilní aplikaci můžete vytvořit nákupní seznam a sdílet jej, pokud se do obchodu vypraví někdo jiný. Lze nakoupit nebo naplánovat automatický nákup online pomocí integrované obrazovky. Některé modely lze propojit s Amazon Dash. Lednice s obrazovkou umožňují prohlížet recepty, fotografie a videonávody při vaření v kuchyni. Přístroj najde na přání recepty s potravinami, které již máte – nemusíte na další nákup a nic nevyhodíte.

Chytrá lednička může plnit funkci rodinného kalendáře a  nahradit lístečky se vzkazy pro ostatní členy domácnosti. Tyto funkce lze propojit tak, aby se každý podílel na plánování ze svého mobilu. Obrazovku lze použít k prohlížení fotografií nebo poslechu hudby, například přes aplikaci Spotify.

Cena chytrých ledniček je vyšší než u tradičních spotřebičů a připojení k wi-fi může mírně zvýšit jejich spotřebu v pohotovostním režimu. Zajímavější než samotné připojení mohou být funkce, jako jsou autodiagnostika nebo pachový filtr, které se obejdou bez internetu. Uvažujete-li o koupi chytré ledničky a je pro vás důležité, aby byla kvalitní a úsporná, sledujte spotřebitelské testy.

Přihlásit