Test dětských autosedaček 2023 II

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2023

Ať už máte doma miminko, nebo školáčka, v autě se musí přepravovat bezpečně. Opět jsme proto vyzkoušeli kvalitu všech velikostních kategorií dětských autosedaček. Zaměřili jsme se především na bezpečnost, ale neopomněli jsme ani snadnost obsluhy, instalaci a pohodlnost. Všechny modely byly podrobeny i chemickému rozboru. Máme dobré zprávy, ochrana dítěte byla u nově otestovaných sedaček ve většině případů povzbudivá, narazili jsme spíš na menší neduhy nebo přítomnost nežádoucích látek.

Test dětských autosedaček

Dětské autosedačky jsou zásadním prvkem zajišťujícím bezpečnost dětí při cestování v automobilech. V současné době platí norma ECE R129, která nahradila předchozí normu ECE R44. Právě tyto sedačky, obvykle poznatelné podle označení i-Size v názvu, jsme podrobili náročným testům. Zaměřili jsme se na zádržné systémy pro miminka, batolata, děti předškolního i školního věku.

Mnoho sedaček v našem výběru je protisměrných, modely pro odrostlejší děti se pak instalují po směru jízdy. Nezapomněli jsme ani na tzv. rostoucí neboli vícerozměrné sedačky.

Co v recenzích dětských autosedaček obvykle nenajdete

Zkoušky, na kterých spolupracujeme se světoznámým renomovaným německým autoklubem ADAC a dalšími spotřebitelskými organizacemi, jsou považovány za nejkomplexnější v Evropě. Nárazové zkoušky svou přísností překonávají homologační testy. Uspět může pouze ta sedačka, která je ve zkouškách ochrany dětí bezvadná po všech stránkách a ve všech variantách instalace. Při sebemenším bezpečnostním nedostatku limitujeme celkové hodnocení.

Kromě bezpečnosti nezapomínáme ani na další důležité aspekty – sedačka může optimálně plnit svou funkci pouze v případě, že je správně nainstalovaná. Máme také za to, že jízda by pro malé pasažéry měla být pohodlná. Chemie je všude kolem nás, a tak považujeme za samozřejmé, že se výrobci snaží do potahů autosedaček nepřidávat nežádoucí látky.

Perličky z testu

Kritickými zkouškami obvykle bývají crashtesty. Jakmile zaznamenáme jakoukoliv vadu v tomto ohledu, výrobek nemůže získat vysoké hodnocení. V minulosti jsme odhalili řadu bezpečnostních nedostatků, tentokrát si však sedačky vedly mnohem lépe. Neznamená to ovšem, že by všechna celková hodnocení byla vysoká – na chyby jsme narazili, a to zejména po stránce snadnosti instalace. Chemický rozbor pak u jedné sedačky objevil nežádoucí naftalen. V takovém případě jsme nekompromisní, za zbytečný obsah nežádoucích látek jsme známku snížili na nedostatečnou.


do 1 roku (porovnat)

do 1,5 roku (porovnat)

do 4 let (porovnat)

do 10 let (porovnat)

od 1 do 4 let (porovnat)

od 1,5 do 12 let (porovnat)

od 4 do 12 let (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (107 výrobků)
poslední aktualizace: 24.10.2023


Přihlásit