Test mikrovlnných trub 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2023

Od posledního testu mikrovlnných trub uběhl téměř rok. Za tu dobu se v laboratoři vystřídalo několik desítek nových spotřebičů. Otestovali jsme 31 modelů – volně stojící i vestavné, jednoduché, s grilem i multifunkční. Výsledků se nemusíte bát, na vyslovený propadák jsme nenarazili. Ohřívací přebornice jsou ale rovněž vzácností. Opět se ukázalo, že cena není rozhodující a o nejdůležitějších schopnostech leckdy mnoho nevypovídá.

Pokud preferujete klasické pečení ve velké pečicí komoře, poohlédněte se po troubě na pečení. I ty jsme pro vás testovali. Vybírat můžete z levnějších trub, modelů s horkovzdušnou funkcí, případně i sporáků.

Mikrovlnky se v současnosti prodávají v mnoha podobách. Lze zakoupit klasické volně stojící, ale také vestavné. Existují modely, které kromě mikrovlnného ohřívání dovedou i grilovat, případně péct, jako třeba pečicí horkovzdušná trouba. Všechny kategorie jsme zařadili do aktuálního testu.

Zkoušek se zúčastnilo celkem 31 modelů, přičemž největší váha na celkovém hodnocení připadla na přípravu pokrmů. Zkoušelo se rozmrazování masa, ohřívání mražených lasagní, rovnoměrnost ohřevu hotového jídla a ohřev vody v kojenecké lahvi. Trouby s grilem také grilovaly toasty i kuře a pekly pizzu. U horkovzdušných mikrovlnek bylo součástí testu také pečení muffinů.

Zkoušky obsluhy zahrnovaly hodnocení návodu k použití, ovládání, otevírání a zavírání dvířek, vkládání jídla, viditelnost dovnitř přístroje, vybavení, snadnosti čištění, využitelného objemu nebo snadnosti používání handicapovanými osobami. Dále jsme se zaměřili na bezpečnost, hlučnost a také spotřebu elektrické energie.

Souboj mikrovlnek známých značek

Ve výsledkové tabulce najdete řadu známých značek. Snažili jsme se co nejlépe pokrýt náš aktuální trh. Zkoušky proto absolvovaly modely společností AEG, Beko, Bosch, Cecotec, Domo, Electrolux, Eta, ale také Gorenje, Hisense, Ikea, LG, Miele, Panasonic, Philco, Samsung, Sharp nebo Siemens.

Co v recenzích mikrovlnek obvykle nenajdete

Snažili jsme se zaměřit na základní a nejdůležitější funkce mikrovlnek různých cenových kategorií. Díky tomu se nám podařilo odhalit modely, které vám dobře poslouží, ale stojí i několikrát méně než modely věhlasných a nákladných jmen.

Perličky z testu

Čerstvá kuřata se připravovala kombinací mikrovlnného ohřevu a grilování. Na výsledné známce se podílela doba přípravy a především senzorika – šťavnatost masa, barva nebo křupavost kůže. Mimo soutěž se také na 14 místech kuřete měřila teplota. Příprava drůbeže dopadla výrazně lépe než grilování toastů. Výrobky ohodnocené dobrou známkou opekly kuře celkem rovnoměrně a maso si zachovalo šťavnatost. Nepočítejte však, že by kuře vypadalo stejně lákavě jako při přípravě v klasické pečicí troubě. Skutečně zlatavá barva na celém povrchu byla spíše vzácností.

Co se týká pizzy, ukázalo se, že příprava mražené v mikrovlnce nemusí být problém, ovšem kulinářský zážitek jako v pizzerii rozhodně nečekejte. Známkovali jsme dobu ohřevu, propečenost zespoda i shora a šťavnatost. Upečené polotovary jsme ohodnotili dobrými a uspokojivými známkami.

Některé nedostatky v rámci obsluhy představují spíše okrajové nepříjemnosti, jiné mohou zbytečně přidělat práci. K nejdůležitějším součástem zkoušek obsluhy patřilo čištění. Hodnotitelé zkoušeli odstranit nečistoty z pečicí komory, vnějšku, otočného talíře nebo například mřížky grilu.


mikrovlnky volně stojící (porovnat)

mikrovlnky vestavné (porovnat)

multifunkční mikrovlnky volně stojící (porovnat)

mikrovlnky s grilem volně stojící (porovnat)

mikrovlnky s grilem vestavné (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mikrovlnné trouby (118 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023


Přihlásit