Test kuchyňských robotů bez ramene 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2023

Kuchyňský robot, známý také jako food processor, je všestranný pomocník, který by za vás měl převzít řadu úkonů nejen při vaření a pečení. Kterému lze bez obav svěřit přípravu pokrmů? Nepřidělá vám práci navíc náročným sestavováním nebo čištěním? Odpovědi jsme hledali v testu 16 modelů. Ačkoliv většina dosáhla na dobré hodnocení, některé disciplíny daly food processorům zabrat.

Kuchyňské roboty v testu

  • 16 modelů
  • roboty bez ramene neboli food processory
  • s různorodým příslušenstvím
  • roboty značek Bosch, Kenwood, KitchenAid, Concept, Magimix, Russell Hobbs, Sage, Lidl/Silvercrest a řada dalších

Výsledky všech testů kuchyňských robotů najdete v naší databázi.

Při vaření jsou čas a volné ruce drahocennými komoditami. Pokud v kuchyni trávíte hodně času a nebaví vás provádět zdlouhavé či namáhavé úkony, mohl by se vám hodit pomocník, který jich udělá co nejvíce za vás. Řeč je o kuchyňském robotu bez ramene neboli food processoru. Je navržen tak, aby zvládl širokou škálu činností od sekání, krájení a strouhání přes mixování a šlehání až po míchání těst či krémů. Výrobci mnohdy popouštějí uzdu fantazii a invenci a přicházejí s celou řadou vychytávek a příslušenství, jenž dávají robotům mnoho dalších funkcí. Nabízí se však otázka, jak dobře ve skutečnosti fungují.

Kuchyňský robot může být poměrně rozměrný a zabírat místo nejen na lince, ale také ve skříni či spíži. Zda se vám vyplatí investovat do food processoru a bude pro vás užitečný, si můžete promyslet nad výsledky našeho testu. Srovnali jsme 16 modelů. Zatímco nejlevnější kuchyňský robot v testu stál dvanáct set, cena toho nejdražšího se vyšplhala na 12 tisíc korun. Podrobné informace o jejich parametrech a funkcích najdete v tabulce či v detailech jednotlivých výrobků.

Co se testovalo

Naposledy jsme kuchyňské roboty bez ramene testovali před téměř třemi lety (dTest 1/2021). Testovací program mezitím doznal několika změn a vylepšení, ale základ zůstává stejný. Největší důraz klademe na praktické zkoušky funkcí. Ty základní absolvují všechny výrobky bez ohledu na dodávané příslušenství. Musejí si poradit se sekáním, strouháním, krájením brambor, mixováním dětské výživy, výrobou majonézy, přípravou těst a šleháním. Obsahuje-li balení příslušný nástavec, čeká roboty dále také mixování smoothie, drcení ledu, odšťavňování ovoce či výroba hranolků.

Prověřujeme i snadnost obsluhy, kvalitu konstrukce a zpracování, hlučnost či spotřebu elektřiny. V neposlední řadě čeká výrobky náročná zátěžová zkouška. Testování probíhá v laboratoři pod dohledem zkušených odborníků.

Sekání a strouhání je základ

Každý food processor by měl umět dobře sekat a strouhat různé suroviny. Sekací čepele si v testu musely poradit s lískovými ořechy, petrželovou natí a cibulí. Většina modelů se při sekání osvědčila, přičemž některé předvedly velmi kvalitní výkony. Část jsme však hodnotili spíše průměrně.

Zatímco strouhání mrkve nedělalo kuchyňským robotům většinou žádné větší potíže, nastrouhat sýr už bylo náročnější. Udělili jsme jen jednu velmi dobrou známku, naopak o dostatečné a nedostatečné nebyla v případě sýra nouze. Problémem byly především větší nezpracované kusy sýru či nerovnoměrnost. Které modely tuto nelehkou výzvu zvládly a které nikoliv, se dozvíte v článku.

Při mixování dětské výživy a výrobě domácí majonézy jsme se také setkali se smíšenými výkony. Na část dobře či velmi dobře hodnocených výrobků se budete moci spolehnout, ale některé roboty v těchto zkouškách zaostaly. Za pozornost stojí také výsledky přípravy chlebového, koláčového a palačinkového těsta. I tyto zkoušky kuchyňské roboty řádně prověřily.

Co také testujeme

Pomocníkům určeným k vaření a pečení se dTest věnuje pravidelně. Každoročně testujeme:

Robot nesmí přidělávat starosti

Od kuchyňského robotu je namístě očekávat všestrannost, dobrou funkčnost i výkonnost, ale také co nejsnadnější obsluhu. Pokud bude práce s ním krkolomná a jeho čištění úmorné, mohl by spotřebitel záhy přejít zpět k zpracovávání surovin „starou dobrou“ cestou. A na zbrusu nový spotřebič bude sedat prach. Abychom vám usnadnili výběr toho pravého parťáka, věnujeme obsluze nemalou pozornost. Díky našim nezávislým testům si můžete předem udělat obrázek o tom, jak se se spotřebičem pracuje, co od něj očekávat a jaké může mít slabiny.

Místo subjektivní recenze kuchyňského robotu dostanete fakta a reálná data o kvalitách, výkonech i odolnosti testovaných přístrojů. Naši laboratorní odborníci prověřili například také kvalitu konstrukce a zpracování kuchyňských robotů. Jejich ostřížím zrakům neunikly ani ty nejmenší nedokonalosti, které by poukazovaly na méně kvalitní výrobek. Zatímco mnohé spotřebiče se blýskly perfektní úrovní dílenského provedení, dva roboty poněkud zklamaly a odešly s dostatečnou známkou. V článku se dozvíte, o které se jedná. Zda mají všechny kuchyňské roboty odolný motor a budou vám dlouho spolehlivě sloužit, jsme zjišťovali v náročném zátěžovém testu. Tato zkouška rovněž nebyla bez zajímavých výsledků.


Testované výrobky - kuchyňské roboty bez ramene (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023


Přihlásit