Jak testujeme kuchyňské roboty bez ramene

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • funkce: 60 %
  • obsluha: 25 %
  • konstrukce a zpracování: 5 %
  • hlučnost: 5 %
  • spotřeba el. energie: 5 %

Limity hodnocení

Některá hodnocení mohou být limitována. Celkové hodnocení je limitováno dostatečným a horším výsledkem zkoušky bezpečnosti a zátěžového testu. Při shodném celkovém hodnocení je pořadí podle abecedy.

Obecné podmínky testování

Všechny zkoušky probíhaly v podmínkách simulujících použití v domácnosti; zařízení byla zapojena do sítě stejného napětí (230 V); testovalo se při pokojové teplotě 20 °C (± 3 °C).

Při každé zkoušce se vždy pečlivě zaznamenávaly podrobnosti o nastavení, zvolené funkci a veškerém použitém příslušenství (nástavce, výměnné disky atd.). Během testování jsme se vždy řídili instrukcemi uvedenými v manuálu – dodržovali jsme výrobcem stanovenou maximální dobu provozu, doporučený čas přípravy, rychlostní stupeň, konkrétní program či nástavec. Pokrmy i nápoje se připravovaly podle jednotné receptury a vždy se používaly stejné ingredience.

Funkce

Disciplíny prověřující základní funkce absolvovaly všechny roboty, nehledě na dodávané příslušenství (sekání, strouhání, krájení brambor, mixování dětské výživy, výroba majonézy, příprava těst, šlehání). Druhou várku zkoušek pak přístroje plnily pouze tehdy, jestliže byly vybaveny patřičným nástavcem (příprava hranolků, mixování smoothie, sekání ledu, odšťavňování). Druhá část extra zkoušek se do hodnocení nezapočítává, ale případný špatný výkon limituje souhrnnou známku za funkce.

Základní zkoušky:

Sekání ořechů / bylinek / cibule

Recept: 200 g lískových ořechů / 20 g petržele / 1 velká rozčtvrcená bílá cibule (100 g)

Hodnocení: čas potřebný k nasekání, jemnost a rovnoměrnost

Strouhání sýru / mrkve

Recept: 150 g ementálu / 150 g mrkve

Hodnocení: čas potřebný k nastrouhání, rovnoměrnost, množství nenastrouhaných kousků

Krájení brambor

Recept: 200 g brambor

Hodnocení: čas potřebný k nakrájení, rovnoměrnost, množství nenakrájených kousků

Dětská výživa

Recept: 200 g brambor, 200 g mrkve, 200 g mraženého hrášku, 200 g vody; ingredience jsou uvařené.

Hodnocení: čas potřebný k přípravě, rovnoměrnost a jemnost, přítomnost hráškových slupek, množství nerozmixovaných surovin

Majonéza

Recept: 30 g vaječných žloutků, lžíce hořčice (30 g), 200 ml slunečnicového oleje

Hodnocení: čas potřebný k výrobě, zatuhlost a rovnoměrnost, stabilita zatuhnutí po 24 h v ledničce

Těsto na koláč

Recept: 145 g mouky, 5 g prášku do pečiva, 150 g cukru, 150 g másla, 150 g vajec; pečeno 45 minut v předehřáté troubě na 170 °C.

Hodnocení: čas potřebný k zpracování surovin, rovnoměrnost (hladkost) těsta, nárůst objemu po upečení, konzistence a struktura upečeného koláče

Těsto na chléb

Při zadělávání těsta na světlý chléb se řídíme jednotným receptem, vždy ale využijeme maximální kapacitu, kterou výrobce u přípravy chlebového těsta uvádí. Chléb pak pečeme buď z půl kila těsta, nebo z celé dávky, jestliže je maximální kapacita menší než 500 g.

Recept: 500 g mouky, 10 g soli, 300 g teplé vody a 21 g čerstvého droždí – z tohoto základního receptu pak podle dané maximální kapacity vypočteme konečné množství použitých surovin. Chléb pečeme 10 minut při 210 °C a poté 35 minut při 180 °C.

Hodnocení: rovnoměrnost těsta, vykynutí po upečení, konzistence a struktura upečeného chleba

Lité těsto na palačinky

Recept na 1 litr těsta: 250 g mouky, 500 g čerstvého plnotučného mléka, 200 g vajec a 6 g soli

Hodnocení: čas potřebný k zpracování surovin, jemnost, pěnivost a míra tekutosti těsta, přítomnost usazenin

Šlehání vaječných bílků / šlehačky

Recept: 5 vaječných bílků (150 ml) / 250 ml smetany ke šlehání

Hodnocení: čas potřebný k ušlehání, kvalita a nárůst objemu po ušlehání, stabilita konzistence a objemu po 24 h v ledničce (pouze u šlehačky)

Extra zkoušky:

Krájení hranolků

Recept: 200 g brambor

Hodnocení: čas potřebný k nakrájení, rovnoměrnost

Smoothie

Recept:

  • Míchané smoothie: 1 pomeranč, 2 jablka, 2 mrkve, 100 ml bílého jogurtu a 100 ml mléka
  • Ledové ovocné smoorhie: 150 g zmražených banánů, 50 g mražených borůvek a 50 ml vody; ovoce se nechá 15 min před přípravou lehce povolit.

Hodnocení: čas potřebný k rozmixování, rovnoměrnost a jemnost konzistence, přítomnost nerozmixovaných kousků

Sekání ledu

Recept: 10 kostek ledu

Hodnocení: čas potřebný k nasekání, rovnoměrnost, jemnost, konzistence

Pomerančový / jablečný džus

Recept: 5 rozpůlených pomerančů / 5 rozpůlených jablek

Hodnocení: čas potřebný k odšťavnění, jemnost, pěnivost, přítomnost dužiny, přítomnost usazenin (10 min po odšťavnění), chuť

Obsluha

Tři laboratorní pracovníci posuzovali srozumitelnost a kompletnost návodu k použití (papírového i online), přehlednost ovládacích prvků, snadnost sestavení a rozložení přístroje i příslušenství, náročnost programování. Hodnotili také to, jak se plní a vyprazdňuje hlavní mísa i příslušenství, zda jde dobře sledovat proces přípravy pokrmů či jaká je stabilita robotu v provozu. Pozornost zaměřili rovněž na náročnost čištění a údržby food processoru a jeho nástavců, možnosti uskladnění a přesouvání či komfort při používání pravou i levou rukou.

Konstrukce a zpracování

Hodnotilo se celkové zpracování přístroje, kvalita a bytelnost konstrukce, odolnost použitých materiálů, pečlivé zasazení jednotlivých dílů, spoje mezi materiály, provedení ovládacích prvků. Rovněž se posuzovala kvalita značení a barvy.

Hlučnost

U všech robotů byla v laboratoři měřena hladina hluku při nejvyšším rychlostním stupni ve vzdálenosti půl metru. Hlučnost také subjektivně posuzovali tři laboratorní experti.

Spotřeba elektrické energie

Známkovali jsme spotřebu energie ve stavu stand-by neboli pohotovostním režimu. Pro informaci jsme také nechali změřit spotřebu robotů během zátěžového testu, konkrétně při jednom tříminutovém cyklu hnětení a pětiminutovém mixování. Tyto hodnoty se však do souhrnné známky za spotřebu nezapočítávaly.

Zátěžová zkouška

Test odolnosti motoru přístroje. Každý model absolvoval zkoušku hnětení a mixování podle přesně stanoveného scénáře.

Hnětení probíhalo s náplní z 1/3 ovesných vloček a 2/3 vody při nízké rychlosti. Vždy se 3 minuty hnětlo a 1 minutu byla pauza, po 15 takových cyklech následovala hodinová přestávka a výměna náplně. Roboty absolvovaly celkem 120 cyklů během dvou dnů.

Mixování probíhalo se směsí z 1/3 pilin a 2/3 vody při vysoké rychlosti. Jeden cyklus tvořilo 5 minut mixování a minutová pauza. Po 20 cyklech proběhla hodinová přestávka. Rovněž se testovalo 120 cyklů během dvou dnů.

Bezpečnost

Kromě kontroly přítomnosti výstražných symbolů bylo do testu zahrnuto i hodnocení takzvané elektrické bezpečnosti spojené s používáním elektrického proudu (izolace a kontinuita elektrického připojení).

Přihlásit