Zjednoduší se mezinárodní cesty vlakem?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.10.2023   

Evropská unie by měla urychleně zjednodušit vyhledávání mezinárodních vlakových spojení a rezervace přeshraničních cest železnicí v rámci jednoho společného portálu. Usnadní to cestování vlakem, jak je tomu u letecké dopravy.

Nizozemské spotřebitelské sdružení ANVR a organizace cestujících hromadnou dopravou Rover apelovaly na nizozemskou vládu, aby v Evropské unii urychleně prosadila zjednodušení mezinárodních cest vlakem. Evropská komise již vypracovala plán týkající se této problematiky, ale po odchodu eurokomisaře pro infrastrukturu Franse Timmermanse hrozí, že se rozhodnutí odloží.

Plán EK zahrnuje vytvoření jednoho portálu, na kterém spotřebitelé najdou, srovnají a snadno rezervují celou cestu bez ohledu na hranice a počet na sebe navazujících tras provozovaných odlišnými dopravci v různých zemích. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond připomněla, že u letecké dopravy tato možnost existuje již dlouho a lze vyhledávat a porovnávat ceny jednotlivých letů na mnoha různých internetových stránkách, kde si cestující letenky i koupí. Při cestování po železnici však spotřebitelé musí hledat na mnoha zahraničních internetových adresách různých dopravců s nejasnými cenami a spoji. Vlaky na sebe často nenavazují, což mnohé odrazuje od jinak ekologického cestování.

Nizozemská vláda již schválila přijetí evropského plánu MDMS (multimodální služba digitální mobility), který nejen zjednodušuje, ale z dlouhodobého hlediska také zlevňuje cestování po zemi. V řadě dalších zemí se však železniční dopravci této změně brání a nejsou ochotni zpřístupnit svůj rezervační systém, protože to není v zájmu jejich pozice na trhu a jsou pak více vystaveni konkurenci. Po odchodu Timmermanse z unijní administrativy začali odpůrci MDMS podnikat ráznější akce a snaží se plán oslabit nebo odložit. Existuje například návrh shromáždit na jedné platformě pouze informace, přičemž však cestující bude muset následně rezervovat jízdenku na webových stránkách jednotlivých dopravců.

Nizozemské organizace zastupující zájmy spotřebitelů po tamější vládě požadují, aby vyzvala eurokomisařku pro dopravu Valeanovou k uskutečnění plánu již před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu.

Přihlásit