Organické menstruační tampony mohou také škodit

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.10.2023   

Menstruační tampony označené jako organický výrobek mohou obsahovat nežádoucí látky včetně mikroplastů, PFAS nebo těkavých organických sloučenin, upozornila americká organizace Consumer Reports.

Menstruační tampony jsou kontrolovány potravinovou a lékovou agenturou FDA, protože jsou považovány za zdravotnické prostředky. FDA ovšem nijak neupravuje používání termínu „organický“ na etiketách produktů. Americká legislativa však reguluje označení „bio“ a „organický“ u potravin, zemědělských výrobků a nepotravinového zboží. Příslušné produkty musí vznikat použitím ekologických metod bez látek, jako jsou syntetická hnojiva nebo většina syntetických pesticidů.

Tato problematika spadá do kompetencí amerického ministerstva zemědělství a vztahuje se rovněž na tampony vzhledem k bavlně, kterou mnohé z nich obsahuj. Mnoho tamponů však obsahuje také plasty nebo přísady, na které se tyto normy nevztahují. Přesto mohou dle americké legislativy tampony být označeny jako vyrobené z organické bavlny, byť používají i syntetické materiály včetně škodlivých chemikálií. FDA schvaluje prodej tamponů pouze v případě, že jsou vyrobeny primárně z bavlny, umělého hedvábí nebo jejich směsi, nicméně materiály, které nejsou určeny k absorpci menstruační krve, mohou být přítomny ve šňůrce tamponu nebo vnější vrstvě tamponu. Na tamponech není uvedeno složení, ale ve státě New York od roku 2019 musí výrobci menstruačních produktů zveřejňovat složení na etiketách produktů. Podle analýzy štítků organizace Women‘s Voice for the Earth z roku 2022 tampony obsahují velkou řadu přísad kromě bavlny a umělého hedvábí, a to včetně plastů, jako je polyethylen a polypropylen, vonných látek a barviv. 

Potenciálně škodlivé chemikálie přítomné v tamponech se mohou dostat do organismu. Povrch vulvy a vagíny je velmi citlivý a silně propouští chemikálie, které se mohou rychle vstřebat do krve. Studie zveřejněná v roce 2020 v časopise Environment International zjistila, že tampony se štítky jako „organické“ a „pro citlivou pleť“ zřejmě neobsahují méně těkavých organických sloučenin (VOC) než produkty bez takových štítků. Je třeba mít na paměti, že ekologická označení na menstruačních produktech neznamenají, že materiál byl testován nebo splňuje jakákoli závazná kritéria ohledně VOC. Jiné výzkumy podle Consumer Reports identifikovaly v tamponech přítomnost dalších znepokojivých látek, například mikroplastů, ftalátů nebo bisfenolů včetně BPS. Bisfenoly a ftaláty mohou ovlivnit hormonální rovnováhu i ve velmi malých dávkách. Organizace Women´s Voice for the Earth v roce 2018 objevila v tamponech z umělého hedvábí sirouhlík, což je průmyslová chemikálie spojovaná z vážnými zdravotními problémy. 

Získat informace o bezpečnosti tamponů není jednoduché, přesto je důležité věnovat pozornost těmto otázkám. Týká se to jak výrobních společností, tak úřadů veřejného zdraví. Při používání tamponů je důležité dodržovat všechny pokyny výrobce, měnit je každé 4–8 hodin a vyhýbat se jejich používání přes noc. Při nákupu čtěte pečlivě etikety a vybírejte produkty s menším množstvím a jednodušších přísad, pokud jsou vyjmenované. Vyhledávejte tampony bez obsahu plastů včetně polyesteru, polypropylenu nebo polyethylenu a vyhýbejte se produktům s vonnými látkami nebo barvivy.


Přihlásit