TEST: pozor na nebezpečné letní pneumatiky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 8.4.2010   

V každoročním mezinárodním testu letních pneumatik, kterého se účastní i časopis TEST, byly odhaleny velmi nekvalitní výrobky. Testovaným levným pneumatikám vyrobeným v Číně by se majitelé vozů měli vyhnout. Testováno bylo 36 sad letních pneumatik rozměrů 185/65 R15 a 225/45 R17. 
Nákup nekvalitních pneumatik se může vymstít a stát se pověstnou poslední kapkou v situaci, kdy je třeba udržet kontrolu nad vozidlem. Uvážlivý výběr pneumatik pozitivně ovlivní jízdní vlastnosti automobilu jak na suché, tak zejména mokré vozovce, spotřebu pohonných hmot a ani nemluvě o jejich pomalejším opotřebení. I v těchto kritériích jsou mezi jednotlivými výrobky velké rozdíly.

V testu se objevilo 19 sad pneumatik rozměru 185/65 R15, které jsou určeny pro vozy nižší střední třídy. Dvě z testovaných značek propadly a získaly nedostatečné hodnocení. „Čínské pneumatiky Goodride Radial SP06 M+S a Interstate Touring IST-1 zcela selhaly na mokré vozovce,“ říká Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Jejich jízdní vlastnosti ale nebyly nijak oslnivé ani na suchu. K jejich nešvarům patří především brzdění a jízdní stabilita.

Mezi nízkoprofilovými pneumatikami rozměru 225/45 R17, které se montují především do sportovně upravených vozů, je situace obdobná. Pneumatiky Goodride Neza 200 M+S a Wanli S-1063 jsou zcela nevhodné především na mokrou vozovku. Trojici nevyhovujících v této kategorii doplňují v Německu vyrobené pneumatiky značky Sava Intensa. „Nízkoprofilové pneumatiky se celkově ukázaly vhodnější na suchou vozovku, na mokru se jejich jízdní vlastnosti oproti běžným pneumatikám zhoršují,“ upozorňuje řidiče Václav Beneš.

Součástí testu bylo i měření obsahu polycyklických aromatických uhlovodíků, které se z pneumatik uvolňují do ovzduší. Tyto rakovinotvorné látky, které se používají jako příměs při výrobě pneumatik, jsou od letošního roku přísně limitovány. Jejich obsah je problematický především u již zmíněných nekvalitních pneumatik z Číny. 

Test letních pneumatik vyšel v březnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu letních pneumatik jsou v březnovém vydání uveřejněny testy myček nádobí, balíčků pro kompletní zabezpečení počítače a antivirových programů a srovnání havarijního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 11 300 výrobcích, varovalo před 600 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit