Konec drahého volání do zahraničí v rámci EU je na dohled

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.10.2023   

Výbor Evropského parlamentu schválil zákaz příplatků za komunikaci v rámci EU (hovory, textové zprávy, využití dat), což může snížit například ceny volání do jiné členské země.

Příplatky za hovory v rámci EU jsou dlouhodobým zdrojem nedorozumění a zatěžují spotřebitele, přestože pro ně byl už v roce 2019 schválen limit 0,19 eur za minutu, uvedla evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je také dTest. Platnost současných pravidel má vypršet v květnu 2024 a EP nyní žádá, aby byl problém vyřešen jednou provždy. Příplatky za hovory z domova do jiné země EU nejsou opodstatněné.

Velkým úspěchem telekomunikační cenové politiky EU bylo ukončení roamingových poplatků v rámci unie. Vznikla tak ovšem absurdní situace, že zatímco na cestách do zahraničí lze telefonovat za stejné poplatky jako doma, a to včetně přeshraničního telefonátu domů, z domova do zahraničí takto volat nelze. Od ukončení roamingových poplatků je tento rozdíl pro mnohé spotřebitele velmi matoucí. Členské státy a Evropský parlament by podle BEUC měly zajistit, aby zákaz příplatků začal platit už před volbami do EU, které proběhnou na začátku června 2024.

Přihlásit