Správné požívání chladničky snižuje spotřebu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.10.2023   

Způsob používání ledničky je velmi důležitý nejen pro snížení nákladů za elektřinu, ale také pro životní prostředí, protože během životního cyklu spotřebiče tvoří 65 % jeho ekologické stopy, zatímco výroba včetně použitých surovin se na ní podílí 33 %, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats. 

Udržování pořádku v lednici i mrazáku je skvělý způsob, jak se vyhnout častému otevírání a dlouhému hledání při otevřených dveřích. Lze pak lépe udržet teplotu uvnitř spotřebiče, méně využívat kompresor a snížit platby za energie.

Snažte se výrazně označit potraviny, které je třeba rychle spotřebovat. Vyhraďte v lednici místo pro produkty s blížícím se doporučeným datem spotřeby. Plánujte vaření podle toho, co je nutné spotřebovat jako první. Při vkládání nových potravin do ledničky přesuňte ty starší dopředu, abyste je měli na očích a nezapomněli na ně.

Pravidelně odmrazujte mrazák, stačí dvakrát ročně, a to zejména u mrazniček bez automatického odmrazování. Hromadění ledu ohrožuje výkon a zvyšuje spotřebu. Předejdete tak celé řadě poruch a prodloužíte životnost spotřebiče.

Nastavte správnou teplotu. V ideálním případě by v lednici nemělo být více než 5 °C, v mrazáku musí být teplota nižší než –18 °C.

Při nákupu se řiďte energetickou náročností lednice, kterou vyčtete z energetického štítku. Vyberte spotřebič ve velikosti, kterou skutečně potřebujete. Vyhnete se tak investici do zařízení, které je příliš velké a bude vyžadovat více energie k správnému vychlazení vnitřního prostoru.

Věnujte pozornost těsnění dveří, které zajišťuje izolaci a brání unikání chladu. K jeho správné údržbě patří omývání měkkou houbičkou k odstranění zbytků jídla a dalšího znečištění. Některé modely umožňují výměnu těsnění.

Existuje mnoho způsobů, jak snížit spotřebu energie lednice. Otevírejte ji co nejméně a na co nejkratší dobu. Potraviny z mrazničky rozmrazujte v chladničce – ochladí ji a ušetříte energii. Vařená jídla nechte před uložením vychladnout mimo lednici. U modelů, které mají dovolenkový režim, jej používejte při každé delší nepřítomnosti.

Přihlásit