Hotel je často levnější než Airbnb

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.9.2023   

Ubytování pro jednu osobu v hotelu bývá velmi často levnější než využití služeb Airbnb nebo Vrbo, zjistila britská spotřebitelská organizace Which?

Tým Which? srovnal průměrnou cenu stovky tisíc hotelových pokojů a 300 000 nabídek ubytování v soukromí na Airbnb a Vrbo v 50 městech a pobřežních destinacích různých částí světa. Údaje o průměrných nákladech za ubytování v soukromí pro jednu osobu od května 2022 do května 2023 byly čerpány z analýzy dat AirDNA. Průměrnou cenu hotelového pokoje za stejné období s výjimkou pětihvězdičkových hotelů tým vyčetl ze srovnávacího portálu Kayak.

Hotel byl levnější v 38 z celkem 50 vybraných destinací. Největší cenový rozdíl byl na Santorini. Jedno lůžko v soukromí bylo v průměru o 84 GBP za noc dražší než v hotelovém pokoji. Hotely byly levnější ve 24 z 30 měst zařazených do srovnání, a to včetně hlavních měst příslušných zemí, a to v průměru až o 67 GBP za noc. V Londýně a Singapuru bylo ubytování (včetně poplatku za úklid) Airbnb nebo Vrbo s jednou ložnicí o 60 liber dražší než hotelový pokoj, v Dubaji o 56, v Barceloně o 45, v Paříži o 32, v San Francisku o 36 liber. Ubytování přes Airbnb nebo Vrbo s jednou ložnicí bylo dražší než hotelový pokoj ve všech destinacích Spojeného království zařazených do srovnání, kromě jedné (Salcombe).

Původní článek se srovnávacími tabulkami najdete zde

Tým srovnával soukromé ubytování podle doporučení nejlepších možností na obou platformách s nejlépe hodnocenými hotely ve stejné lokalitě, ačkoliv některé soukromé nabídky s nejlepším hodnocením se nacházely daleko od center měst.

Ceny Airbnb a Vrbo rostou rychleji než ceny hotelů, kde ubytování během pandemie prudce zlevnilo a navzdory inflaci a raketovému nárůstu rezervací v poslední době stále nedohnalo ceny soukromých nabídek. Větší prostory pronajaté pro více osob přes platformy Airbnb nebo Vrbo ovšem mohou být stále výhodnější a možnost mít k dispozici kuchyň a starat se v soukromí o stravování bývá praktičtější například pro rodiny.

Francie se trendu výhodnějších hotelů vymyká. Airbnb a Vrbo tam byly levnější ve čtyřech ze sedmi prověřených destinací. Cena pronájmu s jednou ložnicí byla nižší nebo stejná jako cena hotelového pokoje v Antibes, Avignonu, Biarritz, La Rochelle a Nice, ale dražší v Bordeaux a Paříži. Může to být způsobeno nabídkou a poptávkou – Francie má více nabídek Airbnb a Vrbo než kterákoli jiná země na světě kromě USA.


Přihlásit