Jak vybrat sušená jablka

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.9.2023

Máte rádi sušené ovoce? Hledáte chutnou svačinku či o něco zdravější mlsání? Výběr sušených plodů je velmi pestrý, přičemž tou největší klasikou jsou nejspíš křížaly. Sušená jablka jsou oblíbená a dobře dostupná. Poradíme vám, jak by měla správně vypadat a co sledovat při jejich výběru.

Křížaly jsou pouze sušená jablka a jako každé sušené ovoce nesmějí být ničím přislazované. Potravinářská vyhláška č. 397/2021 Sb. pro ovoce a zeleninu uvádí: „Sušené ovoce je konzervované sušením bez použití přírodních sladidel.“ V případě, že by byl použit cukr nebo jiné přírodní sladidlo, šlo by již o ovoce proslazené (neboli kandované). Princip trvanlivosti dehydratovaných potravin spočívá v eliminaci vody, čímž se vytvoří nehostinné prostředí pro růst mikroorganismů a kažení. Zásadní je ovšem dodržet správné postupy při zpracování, balení i skladování.

Kandované ovoce

Sušené ovoce se konzervuje pouze sušením bez přídavku cukru. Vedle toho existuje také kandované neboli proslazované ovoce. Jak napovídá název, k těmto potravinám se přidávají přírodní sladidla, která zvyšují obsah sušiny a tím surovinu dehydratují. Kandované ovoce se vyrábí máčením v cukerném roztoku, čímž se zvyšuje koncentrace cukru a snižuje obsah vody. Kandované ovoce je tedy prakticky napuštěné cukrem.

Kandované ovoce obsahuje vysoký podíl přidaného cukru. Z výživového hlediska je velmi kalorické a spíš než za ovoce je možné jej považovat za cukrovinku. Je spojováno zejména s Vánocemi, ať už coby sváteční pochoutka, jedlý dárek, či přísada do pečení. Najdete ho například v biskupském chlebíčku, marokánkách či jiném cukroví.

Jak mají vypadat správné křížaly?

Ačkoliv si pod slovem křížala nejspíš většina českých spotřebitelů představí tenké křupavé jablečné plátky ve tvaru půlměsíce nebo kruhu, rozmanitost nabídky nás poměrně překvapila. Setkali jsme se například také s výrobkem v podobě drobných sušených jablečných kostiček. Některá balení skrývala jablečná kolečka s výrazně větší vlhkostí. Tyto kousky byly celkově silnější a masitější, podobné spíš sušeným švestkám či meruňkám než typickým křížalám. Nabídka křížal je tedy rozmanitá. Také odrůdy používaných jablek se různí.

Podle vyhlášky č. 397/2021 Sb. má být dehydratované ovoce dostatečně vysušené, bez známek poškození škůdci či znečištění zeminou nebo prachem. Sušená jablka by měla mít typickou jablečnou vůni i chuť bez cizích vjemů.

Obsah sušiny, tedy toho, co v křížalách zbude po odpaření vody, musí dle vyhlášky činit minimálně 70 %. Týká se to veškerého sušeného ovoce. Výjimkou jsou sušené švestky, jejichž sušina musí být nejméně 67 %. Jinými slovy obsah vody musí být v křížalách nejvýš 30 %.

Zdravá sladkost?

Konzervace sušením je založená na minimalizaci obsahu vody, s čímž jde v případě ovoce ruku v ruce zvýšení koncentrace cukrů. Sušená jablka jsou velmi sladkou pochoutkou. Cukry představují obvykle více než polovinu jejich hmotnosti. Z výživového hlediska je dobré to mít na paměti.

Křížaly bývají vyhledávány coby zdravější alternativa k průmyslově zpracovaným cukrovinkám. Rozhodně jsou přínosné díky množství vlákniny, minerálních látek či vitamínů, ale kvůli značnému podílu cukru je dobré i je pojídat s mírou. Na druhou stranu je sušené ovoce pohotovým zdrojem energie a výborně se hodí například na výlety či túry. Sušené potraviny jsou navíc lehké a zabírají málo místa.

Pokud jde o vitamín C, jeho obsah se může velmi lišit. Na obsah vitamínů v křížalách má vliv celá řada faktorů, od odrůdy jablek přes jejich zralost, způsob a dobu skladování až po průběh sušení, při němž jejich množství obecně klesá.

U sušených plodů můžete v seznamech složení narazit na oxid siřičitý. Jde o stabilizátor a konzervant, kterým se sušené potraviny ošetřují hned z několika důvodů. Měl by zamezit jejich hnědnutí, je antimikrobiální a napomáhá delší trvanlivosti. Má ale také potenciální alergenní účinky, přičemž rizikový je zejména pro astmatiky. Přítomnost siřičitanů tedy musí být vždy uvedena na obalu.

Databáze testovaných výrobků

Sušená jablka (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit