Starý a nový Nutri-Score – jak se nenechat zmást

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.9.2023   

Do roku 2026 může být na obalech potravin v různých zemích ještě staré logo Nutri-Score, ale také už nové, upozornila belgická organizace Test-Achats. Jejich kritéria se ovšem liší, což může spotřebitele mást.

Výrobci potravin, kteří používají nutriční označení Nutri-Score na obalech svých produktů, jej musí do konce roku 2025 přizpůsobit novým kritériím. To znamená přepočítat jednotlivé hodnoty a případně změnit kategorie označené písmenem a barvou, podle kterých se zákazník může na první pohled snadno orientovat a srovnávat jednotlivé výrobky stejného typu. Nové výpočty jsou přísnější a více dbají na zdravotní doporučení. Do konce roku 2025 však lze stále používat také označení dle předešlých pravidel a kupující nemusí obě verze rozeznat. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats proto nabízí vlastní online kalkulačku nutričních vlastností potravin, aby spotřebitelé nebyli odkázáni pouze na informace z obalů. Ta je sice ve francouzštině, ale automatický překlad internetového prohlížeče umožňuje použití i pro ty, kteří tento jazyk neovládají. Použité algoritmy již zahrnují nová, přísnější kritéria systému Nutri-Score.

Například podle původního výpočtu byly snídaňové cereálie Nesquik zařazeny do kategorie A, ale podle nových pravidel patří do kategorie C kvůli obsahu cukru a soli. Coca Cola Zero přechází z kategorie B do kategorie C kvůli sladidlům, která nejsou prospěšná pro zdraví a pouze udržují chuť na sladké. Mnoho rostlinných olejů (olivový, řepkový, ořechový) na druhou stranu postupuje z kategorie C do kategorie B díky obsahu nenasycených mastných kyselin, protože se mění posouzení energetické hodnoty výrobků.


Přihlásit