Test soundbarů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2023

Televizorů s přímo nekvalitním obrazem není mnoho. Jak ale pravidelně ukazují naše testy, těch s nepovedeným zvukem je podstatně více. Nepřesvědčivé audio lze naštěstí vylepšit, třeba výběrem vhodného soundbaru. Ani zde ale spotřebitelé nemají jistotu kvality. Abyste při výběru soundbaru nešlápli vedle, nechali jsme otestovat 32 modelů.

 Soundbary v testu

Poslech prozradí nejvíce

Soundbary samozřejmě při našem testování procházejí sérií měření v anechoické komoře. Čísla ale neřeknou vše. Vnímání kvality zvuku je velmi subjektivní. Proto do testování soundbarů zapojujeme také panel testujících, kteří vědí, čeho si všímat. Výsledky i tentokrát potvrdily, že působivá čísla automaticky neznamenají kvalitní zvukové zážitky.

Okořeňte filmová díla

Jak ukazují naše testy televizorů, kvalita zvuku vestavěných reproduktorů televizí je sázkou do loterie. Ani s kvalitnějšími televizory navíc nelze očekávat zážitky třeba jen vzdáleně připomínající kino. Soundbary jsou relativně snadným a dostupným způsobem, jak kvalitu audia zlepšit. Musíte si ale umět vybrat. Součástí našich poslechových zkoušek je i sledování filmových scén. Hned devíti testovaným soundbarům se v těchto zkouškách nezadařilo.

Tajná spotřeba soundbarů

Ve srovnání s jinou domácí elektronikou soundbary obvykle nemají přehnanou spotřebu v provozu. Naše měření odhalila jen jeden přístroj, jehož spotřebu při přehrávání lze označit jako extrémní. Daleko zákeřnější ale bývá spotřeba v režimu stand-by. Přístroje totiž spotřebovávají elektřinu i při zdánlivé neaktivitě. A některé výrobky jsou pořádně hladové. V našem testu jsme narazili na soundbary, jejichž používání může stát ročně desítky korun, i na přístroje, které jen kvůli spotřebě ročně vyjdou na několik stovek.

Jednoduché zlepšení zvuku

Obsluha soundbarů je obecně velmi jednoduchá. Občas ale odhalíme vážná pochybení i v této oblasti. Tentokrát jsme například narazili hned na čtyři přístroje, u kterých výrobce podcenil kvalitu přiložené dokumentace. U stejného množství soundbarů jsme odhalili příliš pomalé spouštění. Některé testované přístroje ovládání zrovna neusnadňovaly kvůli špatné vizuální odezvě. A k jiným ani nedostanete dálkové ovládání.

Soundbary v rukou odborníků

Naše testy jsou víc než recenze. Testované výrobky nám nikdy neposkytují výrobci. Nakupujeme je tak jako běžní spotřebitelé. Všechny produkty testujeme v akreditovaných laboratořích a hodnocení vypočítáváme ze zaznamenaných dat. Přečtěte si více o tom, jak pracujeme a jak testujeme soundbary.
 


soundbary s externím subwooferem (porovnat)

soundbary bez externího subwooferu (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Soundbary (64 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit