TEST: většina myček nádobí dobře neumyje

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 26.3.2010   

Časopis TEST porovnal výkony myček nádobí. V testu byly zahrnuty jak volně stojící, tak vestavné modely v cenovém rozpětí od devíti do třiceti šesti tisíc korun. Výsledky nejsou nijak povzbuzující. Jen čtyři modely z celkového počtu 38 testovaných dokázaly dobře umýt nádobí.

Hlavním nedostatkem testovaných myček bylo špatně umyté nádobí. Výrobci myček udávají velkou kapacitu, ta se u myček šíře 60 cm pohybuje od dvanácti do patnácti sad nádobí. „Při stejných rozměrech a velmi podobné vnitřní konstrukci se větší množství nádobí v myčce umyje hůře,“ komentuje výsledky testu Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Myčky, které myly lépe, měly náplň pouze 12 sad nádobí.
Test také potvrdil značnou rozkolísanost kvality u jednotlivých značek. Například myčky Electrolux se umístily jak na předních místech tabulky testovaných, tak mezi průměrnými výrobky. Horší výsledky měly i myčky jindy zpravidla dobře hodnocené značky Miele. Opětovně se potvrdilo, že vybírat nejenom myčku pouze podle značky může být sázkou do loterie.
Nejlevnější dobrou myčku lze pořídit za třináct tisíc korun. Naopak mezi nejhoršími se objevila myčka s retro designem značky Smeg. „Smeg nabízí za třicet tisíc korun lákavý vzhled, ale velmi špatné výkony. Myčky této značky se opakovaně v testech umísťují mezi nejhoršími,“ upozorňuje na úskalí nákupu podle vzhledu Václav Beneš.
Vestavné a podstavné myčky jsou svou kvalitou srovnatelné s volně stojícími modely. Cenově se však pohybují o patro výš. To, že je myčka vestavná a stojí o deset tisíc víc než volně stojící model, neznamená, že bude lépe mýt nádobí.
Myčky nádobí jsou úsporné co do spotřeby vody i elektrické energie. Kromě hlavního programu nabízí i úsporný program, který spotřebu vody i elektrické energie dokáže ještě snížit. Daní za úpory je delší čas potřebný pro umytí nádobí. Spotřebitelé proto dávají přednost hlavnímu, zpravidla automatickému programu.
Test myček nádobí vyšel v březnovém vydání časopisu TEST, test vestavných myček na www.dtest.cz. Kromě testu myček nádobí jsou v březnovém vydání uveřejněny testy letních pneumatik, balíčků pro kompletní zabezpečení počítače a antivirových programů a srovnání havarijního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 11 300 výrobcích, varovalo před 600 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

 


Přihlásit