Test zimních pneumatik 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2023

Nastává období, které si užívá jen málokterý motorista. Zhoršená viditelnost, nízké teploty, déšť, ale také náledí nebo sníh. Studené měsíce mají pro řidičky a řidiče nachystánu řadu nástrah. Pro co nejbezpečnější jízdu za všech podmínek je klíčové zvolit kvalitní pneumatiky. Inovovanému testovacímu programu jsme podrobili celkem 31 modelů o rozměrech 205/60 R16 a 225/45 R17. Bez vážnějších výhrad můžeme doporučit jen asi třetinu z nich.

Pneumatiky s rozměrem 205/60 R16 a 225/45 R17 patří k nejběžnějším kategoriím, se kterými se můžete na českých silnicích setkat. Do letošního testu zimních pneu bylo zařazeno 15 modelů o rozměru 205/60 R16 a 16 pneumatik kategorie 225/45 R17. 16palcové se obouvají třeba na malá SUV, jako jsou Škoda Kamiq či Volkswagen T-Cross, 17palcové zase bývají oblíbené u vozů nižší střední třídy, kam bývá řazena třeba Škoda Octavia nebo Kia Ceed.

Zaměřili jsme se především na nejznámější značky, u kterých je velká šance, že budou na trhu k dispozici po dobu několika let. V tabulce tak naleznete jména jako Barum, Bridgestone, Continental, Dunlop, Falken, Goodyear, Hankook, Kormoran, Michelin, Pirelli, Semperit, Vredestein, Yokohama a další. Ceny za kus se pohybovaly od zhruba 1700 do více než 3400 Kč. Ovšem pozor, samotné ceny nemusejí být rozhodující, je potřeba počítat s vlivem na spotřebu paliva a také celkovým nájezdem.

Staré známé jízdní zkoušky, testy životnosti, hlučnosti nebo spotřeby paliva doplnily testy mapující dopad pneumatik na životní prostředí – hodnotila se míra odírání gum (a potažmo únik materiálu do přírody) a také udržitelnost jejich výroby. Podrobný popis jednotlivých zkoušek naleznete na našem webu.

Zdaleka nejdůležitější samozřejmě nadále zůstávají praktické zkoušky. Současná tabulka tak pomáhá odhalit výrobky, které vás na silnici nezradí a zároveň v porovnání s jinými modely představují menší zátěž pro naši planetu.

Co v recenzích pneumatik obvykle nenajdete

Testy pneumatik jsou založené na přísných a standardizovaných kritériích. Testovací metodologie je postavena tak, aby výsledky byly nezávislé a objektivní. Na rozdíl od běžných recenzí, které můžete nalézt na internetu, představujeme přímé srovnání pneumatik v totožných situacích.

Testy se provádějí v rozličných povětrnostních podmínkách a na různých typech povrchu, což umožňuje získat komplexní představu o tom, jak se pneumatiky chovají v různých situacích, jež mohou v zimních měsících nastat.

Zaměřujeme se na bezpečnostní aspekty, jako je brzdná dráha, ovladatelnost a stabilita na mokré nebo sněhové vozovce, což jsou faktory, které by se při výběru neměly opomíjet.

Perličky z testu

Jedním z faktorů, které spotřebitelé zvažují při výběru nových pneumatik, může být i pořizovací cena. Celkovou zátěž na vaši peněženku však neovlivňuje pouze samotná cenovka. Pokud má dražší obutí delší životnost než levnější výrobky, může se v konečném důsledku ukázat jako ekonomičtější volba.

Celkový nájezd se v 16palcové kategorii pohyboval od 34 800 km (Bridgestone Blizzak LM005) do 56 300 km (Fulda Kristall Control HP 2). Průměrná životnost větších pneu byla o něco delší. Nedříve bylo opět potřeba vyměnit model Bridgestone (36 100 km), nejdéle vydržely Kumho Wintercraft WP52 (64 000 km).


pneu o rozměrech 205/60 R16 92H (porovnat)

pneu o rozměrech 225/45 R17 91H (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky (31 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2023


Přihlásit