Test pracích prostředků na vlnu a jemné prádlo 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2023

Oděvy z choulostivých materiálů, jako je vlna nebo hedvábí, vyžadují šetrnější péči než běžné oblečení. Proto je vhodné pro jejich praní používat speciální prací prostředky. Právě na ty jsme se zaměřili v letošním testu. Do laboratoře jsme poslali 15 pracích gelů na vlnu a jemné prádlo. V boji se skvrnami se jim moc nedařilo, ale co se týče zachování barvy či struktury prádla, vedly si dobře.

Prací gely v testu

  • 15 pracích gelů na vlnu a jemné prádlo
  • velikost balení od 0,7 l do 2,97 l
  • cena prací dávky od 3,50 Kč do 14,40 Kč
  • zastoupeny výrobky Frosch, Woolite, Ecozone, Jelen, Kaufland, Sonett, Ecover, Lidl/Formil, Rossmann/Domol, Tierra Verde, dm/Denkmit, Sodasan, Q-Power a Omino Bianco

Vlna, hedvábí a další jemné materiály potřebují zvláštní péči a je žádoucí prát je odděleně od ostatních a s použitím speciálních pracích prostředků. Ty klasické často obsahují různé látky (například enzymy), které by jemné látky, jako je vlna či hedvábí, mohly poničit.

My jsme se po pěti letech rozhodli znovu otestovat právě speciální prací prostředky na vlnu a jemné prádlo. V běžných drogeriích i dalších obchodech (včetně řetězců) jsme nakoupili 15 výrobků, u nichž výrobci avizují, že jsou určeny pro tento typ prádla.

Velké cenové rozpětí

Poměrně překvapivým zjištěním je velké cenové rozpětí pracích prostředků. Protože se liší objemem, přepočítáváme za účelem srovnatelnosti cenu na jednu prací dávku. Ta se v testu pohybuje od 3,50 Kč do 14,40 Kč.

Pokud vlastníte oděvy z jemných materiálů a zvažujete, který z mnoha výrobků na trhu zakoupit, pomoci by vám mohl právě náš test.

Vyrážíme do laboratoře

Většina zkoušek pracích prostředků proběhla v laboratoři. Ta prověřovala, jak dobře jsou výrobky schopny odstraňovat různé typy skvrn, kterými si běžný uživatel může potřísnit oděv.

Gely měly za úkol poprat se například s fleky od rtěnky, červeného vína, kávy či čaje. Pomocí laboratorních metod a speciálního přístroje, spektrofotometru, pak odborníci zkoumali schopnost prostředků skvrny zredukovat.

V laboratoři jsme testovali také zachování barev původních materiálů praného prádla. Posvítili jsme si i na test schopnosti pracích prostředků zachovávat původní rozměr prádla. Ten u pracích prostředků na vlnu a jemné prádlo provádíme proto, že právě tyto materiály jsou ke smršťování náchylnější než jiné.

Jemné prádlo je tak choulostivé, že mu kromě srážení hrozí i jiná poškození, například narušení struktury vláken. Proto jsme materiály podrobili také zkoušce ohleduplnosti k prádlu. K měření jsme v tomto případě použili dynamometr.

Co také testujeme

Tématu praní i vlněným oděvům se v dTestu věnujeme dlouhodobě. Otestovali jsme:

Chemie pod drobnohledem

Zejména pro alergiky a jinak citlivé osoby je důležitá nejen účinnost a další praktické aspekty pracích prostředků, ale také jejich složení. Na etiketách gelů jsme hledali například potenciální alergeny, endokrinní disruptory, ekologicky problematické látky i alergenní konzervanty.

Dobrá zpráva je, že z testu přítomnosti nežádoucích látek vyšla většina produktů dobře nebo velmi dobře. Narazili jsme ale i na dva výrobky, v nichž se nachází vyšší množství potenciálně rizikových látek.


Testované výrobky - prací prostředky na vlnu a jemné prádlo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prací prostředky na vlnu a jemné prádlo (15 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit