Test sušených jablek 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2023

Sušení je šetrným a praktickým způsobem uchování potravin pro pozdější konzumaci. V dnešní době sice máme přísun čerstvého ovoce prakticky po celý rok, jeho sušené varianty mají ale i tak své příznivce. V aktuálním testu jsme se zaměřili na kvalitu a nezávadnost 11 vzorků balených křížal. Ochutnávka ukázala nemalé rozdíly a objevili jsme i větší množství pesticidů.

Co také testujeme

Ze sortimentu sušených plodů jsme pro vás již otestovali:

Sušení je jednou z nejstarších metod zpracování a uchovávání ovoce. Konzervaci potravin horkým vzduchem a sluncem znali již ve starověku. V minulých stoletích, kdy nebylo čerstvé ovoce k dispozici po celý rok, představovalo sušení praktický způsob, jak využívat letní úrodu a mít přísun živin a vitamínů i přes zimu.

Dnes si již čerstvé ovoce všeho druhu můžeme dopřávat bez ohledu na roční období. I přesto neztrácejí sušené plody na popularitě. Někdo je vyhledává jako chutnou svačinu nebo zdravou alternativu k cukrovinkám, přidávají se do ovesných kaší či müsli a oblíbené jsou mezi turisty. Sušené potraviny totiž zabírají málo místa, jsou lehké, a proto se výborně hodí na túry a výlety. Díky nízkému obsahu vody a vyššímu podílu cukrů je sušené ovoce pohotovým zdrojem energie.

Čím to, že sušené ovoce tak dlouho vydrží? Princip jeho trvanlivosti spočívá v eliminaci vody, čímž se vytvoří nehostinné prostředí pro růst mikroorganismů a kažení. Zásadní je ovšem dodržet správné postupy při zpracování, balení i skladování.

Které křížaly jsou nejlepší?

Posvítili jsme si na úplnou klasiku – sušená jablka neboli křížaly. Do našeho testu jsme nakoupili 11 vzorků z běžného i ekologického zemědělství.

V první řadě jsme se zaměřili na senzorické kvality sušených jablek. Dále nás zajímalo, zda jsou dobře usušená, jakou mají barvu či kolik obsahují cukru a vitamínu C. Laboratorní přístroje také zjišťovaly, jestli se v křížalách nachází oxid siřičitý či zda nejsou zatížené zbytky pesticidů, a pátralo se rovněž po nežádoucích plísních a kvasinkách.

Ne všechny křížaly byly chutné

V senzorických zkouškách se ukázalo, že ne všechna sušená jablka byla stejně dobrá. Nejlepší křížaly měly výbornou sladkou chuť, dobrou texturu, vzhled i vůni. Mezi opakující se nedostatky patřila například slabší vůně, tužší konzistence či přítomnost jadřinců. Dva výrobky dostaly za ochutnávku pouze dostatečné hodnocení. Byly gumové, měly nehezkou barvu, nevýraznou chuť a atypickou, až nepříjemnou vůni.

Laboratoř provedla také kontrolu pesticidů. S překročením maximálních limitů jsme se naštěstí nesetkali. Hned u čtyř výrobků jsme navíc nedetekovali vůbec žádné pesticidy. Na druhou stranu u dvou křížal jsme narazili na početnější souběžné nálezy, konkrétně ukrývaly devět různých pesticidních látek. Dobrá zpráva je, že mikrobiologické analýzy neodhalily žádné problémy s plísněmi nebo kvasinkami.


Testované výrobky - sušená jablka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušená jablka (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit