TEST: šetřit na zabezpečení počítače se nevyplatí

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2022 Obsah listopadového dTestu

Vydáno: 23.3.2010   

Zabezpečení počítače je domácími uživateli často velmi podceňované. I běžní spotřebitelé riskují při napadení svého počítače ztrátu dat nebo dokonce i peněz, protože přes internet spravují například svůj bankovní účet. Časopis TEST srovnal 14 balíčků pro zabezpečení počítače, 4 samostatné antivirové programy a bezpečnostní funkce systémů Windows 7 a Vista.
Systémy Windows 7 a Windows Vista mají zabudovaný firewall – ochranu před útoky z internetu. Společnost Microsoft také nabízí zdarma antivirový program – druhou nezbytnou součást zabezpečeného počítače. Tato bezpečnostní řešení byla do testu zahrnuta a porovnávána s výkony ostatních produktů poskytovaných zdarma nebo placených.

Čeští uživatelé počítačů dávají často přednost neplaceným verzím antivirových programů, které v kombinaci s vestavěným firewallem systému Windows poskytují ochranu zdarma. Toto řešení je v porovnání s placenými balíčky zabezpečení počítače zahrnujícími jak firewall, tak antivirový program málo účinné. „Nejhůře z testovaných antivirových programů dopadly v České republice velmi oblíbené bezplatné verze programů AVG a Avast!,“ shrnuje výsledky Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Jeden z nejhorších firewallů je firewall operačního systému Windows Vista.

Kvalitní zabezpečení domácího počítače nemusí být příliš drahé. Balíčky, které obsahují antivirové programy i firewall a byly v testu hodnoceny dobře, lze pořídit již za necelých 800 korun za rok. „Některé drahé programy, například Internet Security 2010 od společnosti F-Secure, které stojí přes tři tisíce na rok, poskytují mnohem horší ochranu než bezplatné aplikace,“ upozorňuje Václav Beneš.

Testování probíhalo dva měsíce a kromě odhalování nového škodlivého softwaru a jeho různých variant byly hodnoceny také funkce firewallu, obsluha jednotlivých programů, jejich vliv na zatížení systému počítače nebo kompatibilita s operačním systémem Windows 7.  
 
Test programů pro ochranu počítače a samostatných antivirových programů vyšel v březnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu ochrany počítače vyšel v březnovém vydání test myček nádobí a letních pneumatik.  

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 11 300 výrobcích, varovalo před 600 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit