Krmení může ublížit divokým zvířatům

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.9.2023   

Krmení volně žijících zvířat pro ně může být rizikové, protože může vést k nákazám, zvířata se odnaučí živit sama a vytvoří si problematickou závislost na lidech, upozornila Státní veterinární správa.

Lidé, kteří krmí v dobré víře divoká zvířata volně žijící v přírodě, mohou nevědomky ohrozit jejich zdraví. Nabízená strava může u zvířat vyvolat zdravotní potíže. Když se v důsledku snadného získání potravy zvířata začnou na místě hromadit, snáze se mezi nimi šíří infekce. Kromě toho se mohou stát agresivnějšími, protože mezi sebou soutěží o nabízené krmivo. Zvířata v přírodě využívají nejsnáze dostupný zdroj potravy, a čím jsou mladší, tím rychleji si na člověku, který ho krmí, vytvoří závislost. Pak si neumí samostatně poradit. Nekontrolované krmení v delším horizontu znamená nevyváženou a nekompletní stravu, která může vést k obezitě nebo podvýživě a zdravotním problémům.

V nedávné době turisté opakovaně krmili lišky v Krkonoších, což u odborníků vyvolalo vážné obavy. ČR je od roku 2004 oficiálně mezinárodně uznaná jako země bez výskytu vztekliny, ale například v sousedním Polsku se tato nemoc vyskytuje. Proto byla liška, která při krmení poškrábala dítě, odlovena a vyšetřena k potvrzení nebo vyvrácení možné nákazy. Respekt mezi zvířaty a lidmi je důležitý. Když se zvířata lidem přirozeně vyhýbají, jsou ona i člověk v bezpečí, ale při narušení pravidel jejich vztahů stoupá nejen nebezpečí konfliktů a napadení, ale také přenos nemocí z volně žijící zvěře na člověka a jeho domácí mazlíčky a naopak.


Přihlásit