Jak vybrat proteinové mléčné výrobky

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.8.2023

Proteinové mléčné výrobky vycházejí z běžných mléčných produktů. Liší se pouze přidanou bílkovinou. Nejčastěji výrobci používají běžné mléčné bílkoviny, které jsou základem tvarohu a sýrů. Někdy můžete na etiketách najít syrovátkové bílkoviny. Ty jsou rovněž mléčného původu, ale jde o látky rozpustné ve vodě, proto při výrobě tvarohu odtékají v syrovátce.

Nejběžnějšími proteinovými mléčnými výrobky jsou upravené jogurty, pudinky a dezerty. Samostatnou kategorii výrobku bohatého na bílkoviny představuje skyr.

Proteinový jogurt je co do obsahu mikroflóry běžným jogurtem. Liší se pouze přídavkem bílkovin, kterých díky tomu v průměru obsahuje 8,6 %. Pro srovnání: v běžných bílých jogurtech se koncentrace bílkovin pohybuje okolo 4 %, u řeckých jogurtů je to zhruba 5 %.

Skyr je speciální druh fermentovaného mléčného výrobku původem z Islandu. Chutí a konzistencí se podobá řeckému jogurtu, ale technologií výroby jde spíš o tvaroh. Součástí tradiční fermentační kultury je totiž kromě bakterií mléčného kvašení i syřidlo. V Česku nabízené skyry podle nutričních tabulek obsahují v průměru 7,6 % bílkovin, v islandském originálu je údajně možné najít až 12 %.

Proteinový pudink vychází z klasického pudinku, odborně řečeno jde o škrobem zpevněné mléko. V pudincích obohacených proteiny najdete průměrně 9,9 % bílkovin. V obyčejném jich můžete očekávat pouze okolo 2,7 %.

Proteinový tvarohový dezert si k vysokému obsahu bílkovin příliš dopomáhat nemusí. Tvaroh je na ně bohatý sám o sobě a platí, že čím tvrdší a méně tučný je, tím víc bílkovin obsahuje. Proteinové dezerty vycházejí z měkkého tvarohu a nacházeli jsme v nich 9,4 % bílkovin. V běžném neochuceném měkkém tvarohu můžete počítat dokonce s 10,8 %.

Většina proteinových výrobků patří mezi ochucené. Obvyklé jsou ovocné, vanilkové nebo čokoládové příchuti. Při výběru můžete zohledňovat deklarované podíly ovoce, kakaa nebo přítomnost přírodní vanilky. Důležitým kritériem je ale také obsah cukru. Ten může ve výrobcích velmi kolísat a některé obsahují dokonce víc cukru než bílkovin. V produktech s nízkým obsahem cukru zas často najdete náhradní sladidla. Ta se mohou projevit na chuti výrobku.

Databáze testovaných výrobků

Mléčné proteinové výrobky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2023


Přihlásit