Jedno vosí žihadlo je problém jen pro alergiky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.8.2023   

Vosí bodnutí je sice nepříjemné, ale jeho následky jsou pouze dočasné. Vážně však může ohrozit osoby alergické na vosí bodnutí, připomněla belgická organizace Test-Achats.

Vosa vstříkne při bodnutí do kůže jedovatou látku, která způsobuje lokální otok, bolest a pocit tepla, často také svědění. Tyto místní potíže obvykle mizí po několika hodinách nebo dnech.

V případě vícenásobného pobodání (např. v blízkosti vosího hnízda) je množství vstříknutého jedu větší, závažnost reakce tak bývá úměrná počtu bodnutí. Při opakovaném bodnutí může nové žihadlo způsobit toxickou reakci kvůli protilátkám, které se mohly v těle vytvořit při prvním píchnutí. K možným projevům patří horečka, únava, zácpa, průjem, bolesti hlavy nebo pokles krevního tlaku.

U alergických osob může jedno vosí bodnutí již po několika minutách způsobit velké otoky a bušení srdce, což vede k potížím s dýcháním, náhlému poklesu krevního tlaku, nevolnosti nebo dokonce ke ztrátě vědomí. V takovém případě se jedná o těžkou alergickou reakci, nazývanou také anafylaktický šok. Vosí bodnutí tak může být i smrtelné.

Přihlásit