Test letních pneumatik 2010

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2010

Bude léto suché nebo deštivé? Při současných rozmarech počasí je možné všechno. Proto byste měli mít letní obutí, které neselže ani na suché ani na mokré vozovce. V aktuálním testu letních pneumatik upozorňujeme především na nízkoprofilové modely; mnohé z nich nemají dobré jízdní vlastnosti na mokré vozovce. I letos se naše výtky týkají levných pneumatik čínské provenience.

Tentokrát se test zaměřil na pneumatiky rozměrů 185/65 R15 a 225/45 R17. Zatímco první jmenované jsou pneumatikami, jejichž podíl na trhu stoupá a nalezneme je především na autech nižší střední třídy, rozměr 225/45 je z kategorie nízkoprofilových pneumatik a v oblibě ho mají zejména majitelé sportovněji laděných vozů nižší střední, ale i střední třídy. V testu jsou opět zastoupeny jak dražší pneumatiky renomovaných značek, tak levné modely převážně z čínských továren.
I letos se opakuje schéma výsledků z minulých let. Značkové pneumatiky měly vesměs dobré jízdní vlastnosti na suché a mokré vozovce, byly tišší a nepřispívaly ke zvyšování spotřeby pohonných hmot. Jejich levní konkurenti selhávali v základních parametrech a pohybovali se na hraně bezpečnosti. Čínští výrobci si zatím nelámou hlavu ani s vysokým obsahem rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků, které se při jízdě dostávají z pneumatik do ovzduší.
Množství velmi nekvalitních letních pneumatik na evropském a českém trhu se v podstatě nemění. V roce 2008 získaly čtyři výrobky známku »nedostatečně«, o rok později to byly tři a letos šest. Téměř vždy se jedná o levné čínské pneumatiky různých značek, které se mnohdy vyrábí ve stejné továrně.
Šetřit na nepravém místě se nemusí vyplatit. Koupí velmi levné pneumatiky neznámé nebo málo známé značky značně riskujete a snižujete bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.


Testované výrobky - letní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 2006 - 2010 (174 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2010


Přihlásit