Cottage je nezrající sýr mnoha předností

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.8.2023   

Sýr cottage prospívá zdraví a dobře zasytí. Je dobrým zdrojem bílkovin, fosforu, vitamínu B12 a vápníku a má univerzální použití.

Cottage je čerstvý nezrající sýr. Je výživný, cenově dostupný a má univerzální použití. Při jeho výrobě se do mléka (obvykle odtučněného) přidají látky podporující proces oddělování tekuté syrovátkové bílkoviny od sušiny mléka. Po propláchnutí se přidá smetana a sůl. Vzniklé tvarohové hrudky jsou pro tento druh sýru typické.

Sýr cottage je nízkokalorická potravina s vysokým obsahem především kaseinových bílkovin, jejichž trávení organismem probíhá pomaleji než trávení syrovátkového proteinu, proto cottage dobře zasytí. Podle menší americké studie může jednoduše nahradit vejce ve snídani bohaté na sacharidy (cereálie, chléb), protože stejně dobře zažene hlad. Půl šálku plnotučného sýru cottage obsahuje 14 % denní dávky fosforu, který organismus potřebuje ke zpracování energie, téměř třetinu denní dávky vitamínu B12, který prospívá nervům a krevním buňkám, a asi 8 % denní dávky vápníku.

Jedinou stinnou stránkou sýru cottage je obsah soli, která se do něj přidává nejen kvůli chuti, ale také s ohledem na trvanlivost. Některé společnosti do něj přidávají živé či aktivní kultury. Probiotické bakterie podporují trávicí soustavu, ale nejsou obsaženy ve všech mléčných výrobcích. Cottage s přidanými živými kulturami může prospívat střevní mikroflóře stejně jako jogurt.

Odtučněný cottage obvykle obsahuje okolo 30 kalorií méně na půl hrnku (zhruba 100 g) než plnotučný. Přestože se doporučuje snižovat celkový příjem nasycených mastných kyselin, některé výzkumy naznačují, že plnotučné mléčné výrobky nemusí zvyšovat riziko srdečních onemocnění, pravděpodobně kvůli obsaženým živinám nebo typu nasycených tuků. Nízkotučné mléčné výrobky často obsahují zahušťovadla, jako jsou karagenan nebo guarová guma, upozornila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. V ideálním případě by měl cottage obsahovat jen mléko, smetanu, sůl a někdy i živé a aktivní kultury.

Sýr cottage lze požívat na mnoho způsobů. Lze jej přidat do smoothies, zašlehat do míchaných vajec, použít samotný nebo ve směsi jako dip, pomazánku či zálivku nebo rozmíchat se zeleninou nebo ovocem.

Přihlásit