Test vlněných termotrik 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2023

S nadcházejícím podzimem možná oceníte kvalitní termoprádlo z merino vlny. Zahřeje vás na výletech do přírody, při houbaření či lyžování a neztratí se ani v teplejším období. Merino oblečení se pro své skvělé funkční vlastnosti těší velké oblibě. Abychom vám usnadnili výběr, posvítili jsme si na 12 vlněných termotrik s dlouhým rukávem. Kromě laboratorních zkoušek funkčnosti a odolnosti je čekaly i praktické testy v terénu.

Termotrika v testu

  • 12 merino termotrik s dlouhým rukávem
  • gramáž od 165 do 220 g/m2
  • nejlevnější termotriko za 1100 Kč, nejdražší za 2890 Kč
  • merino prádlo značek Icebreaker, Devold, Woolpower, Ortovox, Fjällräven, Aclima, Decathlon a RevolutionRace
  • čeští výrobci Moira, Sensor a Husky

Oblečení z merino vlny slibuje téměř zázračné vlastnosti. Chlubí se výbornou izolací, v zimě by vás mělo zahřát a udržet v teple téměř za jakýchkoliv podmínek. V letních měsících prý naopak napomáhá termoregulaci a stabilní tělesné teplotě. Když se zpotíte, vlna by měla vlhkost pohltit a udržet vás v suchu. Merino má být antibakteriální a ani po intenzivním nošení příliš nezapáchat. Více informací se o merino vlně dozvíte v článku.

Faktem je, že si merino oblíbili mnozí horalové, cestovatelé či nadšenci do turistiky a pobytu v přírodě. Oblečení z tohoto materiálu si postupně utvořilo pevné místo v nabídce obchodů s outdoorovým vybavením a v mnoha skříních. Pořídit si můžete merinové ponožky, šátky, čepice, termoprádlo, trika či svetry. Merino vlna se také často přimíchává k jiným materiálům a je pak součástí různých dalších oděvů.

My jsme se rozhodli otestovat vlněná termotrika s dlouhým rukávem. Funkční prádlo je základem šatníku a má široké využití. Jakožto první vrstva odvádí pot a vlhkost od těla, udržuje vás v suchu a teple. Vlněné termoprádlo přijde vhod během podzimu a zimy, ale ani přes léto nemusí ležet v koutě. Zda to platí pro všechny otestované modely, prozradí výsledky testu.

Merino není levná záležitost

Do testu jsme zařadili 12 termotrik z merino vlny. Vybírali jsme z prověřených značek včetně českých výrobců. Cílem bylo otestovat produkty, které pod stejným názvem skrývají dámskou i pánskou verzi se stejným složením, lišící se případně pouze střihem. Testem prošly obě varianty. V případě značky Moira jsme museli zařadit dva odlišné produkty, neboť v době nákupu nebyla v nabídce plně merino dámská verze. Složení těchto dvou modelů se tedy liší.

Někoho možná překvapí, že merino prádlo je poměrně drahé. Cena termotrika z merino vlny běžně přesahuje dva tisíce korun. Nejlevnější model v testu stojí 1100 Kč, nejdražší vyjde na 2890 Kč. Pokud přemýšlíte o nákupu merino prádla a nechcete spoléhat jen na recenze, náš test vám s výběrem pomůže. Z výsledků zjistíte, jak si jednotlivé modely vedly v laboratorních zkouškách i v praxi. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze. Našim nezávislým testům můžete důvěřovat.

Co také testujeme

Turistickému vybavení se v d Testu věnujeme pravidelně. Otestovali jsme:

Laboratoř vs. praxe

Naše testy lze rozdělit do dvou částí: laboratorní a praktické. Specializovaná laboratoř prověřovala funkční vlastnosti materiálů, přesněji jejich tepelnou izolaci, prodyšnost a absorpci vlhkosti. Odborníci dále pomocí laboratorních metod zkoumali odolnost a životnost oděvů. Testovali jejich pevnost, odírání a také vliv praní na tvar. Termoprádlo zároveň putovalo přímo do terénu se zkušenými dobrovolníky, kteří měli za úkol podniknout ve svěřených tričkách různorodé aktivity a ohodnotit praktickou stránku jejich nošení.

V článku se dozvíte, která termotrika jsou opravdu funkční a dobře izolují i odvádějí vlhkost. Merino by mělo hřát, i když je mokré. Tepelnou izolaci prádla jsme proto testovali za sucha a po namočení, díky čemuž můžeme získat komplexní představu o tom, jestli merino triko udrží majitele v teple po celý den i při propocení. Uvádí se, že merino vlna dokáže vstřebat značné množství vlhkosti dovnitř svých vláken. Zkouška absorpce vlhkosti přinesla zajímavé výsledky a odhalila mezi jednotlivými modely výrazné rozdíly. Dále také zjistíte, jak je prádlo z merino vlny odolné. Můžeme prozradit, že některá trika mají větší sklon k tvorbě žmolků.

Praktické zkoušky hrají v případě funkčního oblečení zásadní roli. I ten nejkvalitnější materiál je třeba dobře ušít a navrhnout tak, aby vás oděv neomezoval, nebránil aktivnímu pohybu a dobře vám seděl. Panel 26 mužů a žen intenzivně testoval merino prádlo po dobu tří měsíců. Dobrá zpráva je, že většina termotrik vyšla z praktických zkoušek s pozitivním vysvědčením. Na pár nedostatků a slabin jsme však přece jen narazili.


Testované výrobky - vlněná termotrika (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vlněná termotrika (12 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2023


Přihlásit