Jak testujeme městské batohy na notebook

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • praktické zkoušky: 35 %
  • přihrádka na notebook: 15 %
  • voděodolnost: 15 %
  • pevnostní zkoušky: 10 %
  • kvalita provedení: 10 %
  • využitelnost prostoru: 5 %
  • reflexní prvky: 5 %
  • údržba: 5 %

Praktické zkoušky

Testování batohů v praxi zahrnovalo nejrozsáhlejší soubor zkoušek v rámci celého testu. Na celkovém hodnocení se praktické zkoušky podílely největší měrou. Pětice hodnotitelů (dvě ženy a tři muži) si postupně batohy vyzkoušela v průběhu pěti týdnů. Zkoušející batohy používali v běžných situacích, nosili je do práce, na pracovní cesty, případně se jednoduše procházeli z bodu A do bodu B. Po důkladném seznámení se s batohem dostali za úkol podrobně ho zhodnotit v přiloženém dotazníku.

Praktické zkoušky zahrnovaly test komfortu při nošení, větrání zad, pohodlnosti horního držadla, otevírání a zavírání kapes, přístupu do kapes při nošení nebo stability na zádech.

Přihrádka na notebook

Jedna ze zkoušek zkoumala provedení přihrádky na notebook. Pro účely testu se používaly laptopy o velikosti 15,6“. Známkovaly se přístup k notebooku a manipulace s ním uvnitř batohu, kvalita ochrany zařízení a na souhrnnou známku měla vliv i (ne)přítomnost zvýšeného dna. Právě vyvýšené dno může počítač ochránit v případě, kdy batoh spadne spodní částí na zem či když jej odložíte příliš prudce.

Voděodolnost

Na souhrnné známce se podílely dvě zkoušky. První a důležitější zjišťovala odolnost různých přihrádek uvnitř batohu a přihrádky na notebook před deštěm. Batohy při ní byly vystaveny umělému dešti o intenzitě 10 l/m2 po dobu 30 minut a následně pracovníci laboratoře vyhodnocovali míru provlhnutí testovací náplně. Druhá zkouška ověřovala, jak si batoh povede v případě desetiminutového stání v centimetrové vrstvě vody.

Pevnostní zkoušky

Odolnost všech modelů prověřily pevnostní zkoušky. Do batohů byla rovnoměrně rozložena náplň o hmotnosti 9 kg. Na zkušebním zařízení zkouška proběhla dvakrát – jednou byly pověšeny za rukojeť a poté za popruhy. Batohy byly v obou testech celkem 20 000krát zdviženy a ponechány několik centimetrů volně spadnout. Kromě toho se kontrolovalo, zda nedochází k nežádoucímu prokluzování popruhů.

Kvalita provedení

Oslovení odborníci posuzovali kvalitu zpracování uzavírání, držadel, popruhů a švů.

Využitelnost prostoru

Ve zkoušce využitelnosti prostoru jsme sledovali, jak snadno do batohu umístíte běžný náklad. Jako standardizovaná základní náplň posloužil notebook s nabíječkou, časopis, kniha formátu A5, láhev o objemu 1,5 l, krabička na oběd, peněženka, klíče, tablet s nabíječkou, mobil s nabíječkou, antiperspirant, sluneční brýle, propisky a mikina.

Druhá zkouška zahrnovala ještě objemnější náklad. Kromě výše uvedených věcí jsme přihodili ještě oblečení na sport – tričko, šortky, lehké sportovní boty a také malý ručník.

Reflexní prvky

Bezpečnost při pohybu ve městě může ovlivnit přítomnost reflexních prvků. Čím viditelnější batoh v běžných podmínkách je, tím lepší získá známku.

Údržba

Nezapomněli jsme na snadnost čištění batohů. Vnějšek a spodek batohu jsme nechali znečistit bahnem, vnitřek byl ulepený od ovocného sirupu. Žádný batoh nedeklaroval možnost praní v pračce, čistilo se proto ručně mydlinkovou vodou.

Přihlásit