Test praček s předním plněním 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2023

Stejně jako před rokem i letos jsme si posvítili na pračky s předním plněním, které dlouhodobě našemu trhu dominují. V laboratoři jsme prověřili celkem 16 výrobků. Test ukázal, že již za cenu do deseti tisíc korun pořídíte dobrý přístroj. Několik praček se příliš nepředvedlo ve své hlavní funkci praní. Problémy měly s programem pro syntetické prádlo a jedna i s klasickým pro bavlnu.

Jaká značka pračky je nejspolehlivější a nejdéle vydrží? S jakými problémy se u praček uživatelé nejčastěji potýkají? I to se dozvíte z výsledků průzkumu mezi více než 45 tisíc spotřebiteli napříč Evropou.

Test praček vám přinášíme pravidelně každý rok. Po několika letech jsme však přistoupili k jistým úpravám testovacího programu, což nám umožňuje co nejefektivněji reagovat na trendy na trhu i v používání praček. Výsledky tohoto a budoucích testů tak nejsou porovnatelné s výsledky přístrojů hodnocených do podzimu 2022.

Na úvod je třeba konkrétněji představit změny, k nimž při testování došlo. Týkají se zejména samotného praní. Syntetiku nyní pereme při teplotě pouze 30 °C (dříve to bylo 40 °C). Z průzkumů mezi uživateli totiž vyplývá, že oděvy z umělých materiálů perou nejčastěji při této teplotě.

Volba padla také na jiný, oproti tomu předchozímu ekologičtější standardní prací prostředek. Sadu laboratorních skvrn, jejichž odstraňování v této kategorii sledujeme, opustila rtěnka. Ke změně došlo také v prověrkách máchání, pro něž jsme zvolili novou technologii, která je z hlediska testování stabilnější než ta předchozí.

Stejně jako tomu bylo v minulých letech, i tentokrát jsme samozřejmě prověřili kvalitu praní, máchání či odstřeďování. Měřili jsme také délku pracích cyklů a spotřebu elektřiny i vody. Laboratorní pracovníci též hodnotili, jak snadná je obsluha praček nebo provozní hluk.

V laboratoři jsme tentokrát otestovali 16 praček s předním plněním. Cenové rozpětí otestovaných modelů je od zhruba osmi do 29 tisíc korun a zastoupení značek je poměrně široké. V tabulce najdete například zástupce značky Miele, LG, Beko, Eta, Hisense nebo Candy.

Testům spotřebičů spojených s péčí o prádlo se věnujeme dlouhodobě. Pokud vás tato problematika zajímá, zaujmout by vás mohl například náš test praček se sušičkou nebo sušiček. Praní se věnujeme i z hlediska pracích prostředků. Nahlédnout můžete například do testu pracích prostředků na barevné prádlo nebo pracích prostředků na bílé a stálobarevné prádlo.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky (43 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit