Ultrazvuk komáry neodpuzuje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.8.2023   

Ultrazvukové odpuzovače hmyzu jsou neúčinné, protože hmyz si ultrazvukových vln nevšímá. Drobným savcům nebo větším domácím mazlíčkům ultrazvuk vadí, ale komáry nezajímá.

Tradiční repelenty obsahují některé látky a aromatické složky, které odpuzují komáry nebo klíšťata. Nejúčinnější látky jsou chemického původu, jak ukázala řada spotřebitelských testů. Některé z nich mohou mít nežádoucí účinky, jako je podráždění kůže a očí, bolesti hlavy nebo kýchání. Je proto nutné používat repelenty obezřetně, zejména když jde o děti nebo těhotné ženy. Všechny repelenty proti komárům dostupné na belgickém trhu jsou bezpečné, pokud jsou používány podle instrukcí výrobce, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats.

Kvůli možným vedlejším účinkům klasických chemických repelentů mnoho výrobců nabízí alternativní výrobky. Výběr na internetu je bohatý – ultrazvukové náramky, přívěsky na klíče, ultrazvuková zařízení k běžnému zapojení do elektrické sítě, ale i produkty připomínající chytré hodinky, dokonce mobilní aplikace. Žádný z nich ovšem komáry neodradí. Podle výrobců jde o jednoduchý princip vyzařování vysokofrekvenčních zvukových vln, které hmyz nemá rád. Výzkum Test-Achats však ukázal, že ultrazvuk nemá na komáry žádný účinek. Laboratorní testy zjistily, že ultrazvuk sice ruší drobné savce, ovšem nikoliv hmyz. Může být nepříjemný i pro větší domácí mazlíčky, jako jsou pes nebo kočka, ale komáři si jej nevšímají.

Přestože věda stále neví o komárech vše, je známo, že jsou přitahováni pachem pokožky, emisemi oxidu uhličitého a tělesným teplem. Oxid uhličitý a kyselina mléčná jsou dvě hlavní látky, které je lákají. Oxidu uhličitého se organismus zbavuje dýcháním a pokožkou. Kyselina mléčná je obsažena v potu. Komáry láká také maz a bakteriální mikroflóra pokožky. Oxid uhličitý a pachy vnímají komáři na velké vzdálenosti, zatímco tělesná teplota a vlhkost je přitahují zblízka. Některé studie naznačují, že vliv mohou mít také barvy – komáři možná preferují teplé nebo sytější barvy.

Přihlásit