Hmyzí krmivo pro psy se neliší od masového

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.8.2023   

Psí krmivo s hmyzími bílkovinami je srovnatelné s krmivem obsahujícím masové proteiny. Nutriční vlastnosti záleží na kvalitě samotného výrobku.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI a německá organizace Stiftung Warentest testovaly složení šesti suchých a tří mokrých krmiv s bílkovinami hmyzího původu. Cílem bylo zjistit, nakolik splňují kritéria pro plnohodnotnou psí stravu a zda jsou ekologičtější než konvenční krmiva. Jde o produkty, které jsou stále považovány za speciální, ale nabídka se neustále rozšiřuje.

Pět testovaných krmiv obsahovalo všechny potřebné živiny v optimálním množství. Šlo o výrobky značek Beg Buddy, Fressnapf, Green Petfood, Josera a Mera.

K výrobě psích krmiv se používají muší larvy. Uhlíková stopa chovaného hmyzu je výrazně nižší než u masa. Krmný hmyz však musí být chován zvlášť, zatímco maso používané k výrobě psí stravy obvykle pochází z vedlejších jatečních produktů. Jsou-li krmiva s obsahem hmyzu označena jako hypoalergenní, jde o klamavou informaci, protože alergii může vyvolat vše, co pes zkonzumuje. Při zjišťování alergenu, který u zvířete vyvolává nežádoucí reakci, je třeba použít metodu eliminační diety, tedy postupně vyřazovat jednotlivé složky jídelníčku. Krevní testy nejsou příliš spolehlivé a u psů často dávají falešně pozitivní nebo negativní výsledky, upozornila VKI.

Přihlásit