Jak při mytí auta šetřit lak

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.8.2023   

Při mytí auta je důležité nejen účinně očistit vůz, ale zároveň při tom nepoškodit lak. Nabízíme vám tipy britské organizace Which?, čeho se vyvarovat a jak správně postupovat.

Nepoužívejte automatickou ani samoobslužnou myčku. Vystačíte si s čistým kbelíkem, čistou měkkou houbou, trochou autošamponu a venkovním zdrojem vody, nejlépe s hadicí.

Nemyjte auto na přímém slunci, protože voda na karoserii se odpaří rychleji, než ji vysušíte, a zanechá na laku nevzhledné stopy. Když je obzvlášť teplo, mydlinky na voze usychají už před opláchnutím a je pak těžší je smýt. Myjte auto během chladnějších hodin dne, a pokud je to možné, ve stínu. Po umytí neparkujte pod stromem, kde vůz může být znečištěn mízou, květy, listím nebo ptačím trusem (který hrozí i pod pouliční lampou), ani v blízkosti staveniště nebo jiného zdroje prachu.

Nepoužívejte abrazivní houbu ani mycí přípravky vyrobené pro jiné účely. Například prostředek na mytí nádobí je navržen tak, aby odstranil připečenou mastnotu, a odstraňuje proto vosk z povrchu vozu. Opakované použití může poškodit ochrannou vrstvu laku. Nejdříve auto důkladně opláchněte vodou. Pak jej očistěte houbou nebo mycí rukavicí na auto s autošamponem, kterou při práci občas vypláchnete v čisté vodě a znovu namydlíte. Nakonec auto řádně osušte utěrkou z mikrovlákna nebo jelenicí.

Ptačí trus z vozu neseškrabávejte ani neodlupujte. Je-li to možné, vyčistěte jej dříve, než zaschne a ztuhne. Namočte hadřík horkou vodou a přiložte jej na několik minut na postižené místo. To by mělo trus dostatečně změkčit, aby se dal snadno setřít. Lze také použít speciální ubrousky, které trus rychle rozloží a snadno odstraní.

Leštění a voskování věnujte dostatek času. Důsledně a důkladně ošetřete každý centimetr plochy.

Vyhněte se produktům určeným k rychlému vyleštění interiéru. Jsou mastné, což je nepříjemné na dotek, ale může být také nebezpečné, pokud se dostanou na volant, řadicí páku nebo pedály. Nejlépe vám poslouží vysavač, prachovka a následné ošetření všech ploch vlhkým hadříkem.

Přihlásit