I hydratační sprchový přípravek může pokožku vysušovat

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.8.2023   

Belgickým testem hydratačních sprchových produktů prošlo velmi dobře sedm výrobků, zatímco čtyři vzorky zcela zklamaly, protože pokožku naopak vysušují. Překvapivě dobře si vedly tuhé přípravky.

Kůže je pokryta ochrannou hydrolipidovou vrstvou, která ji chrání před dehydratací, podrážděním a škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, viry nebo chemikálie. Udržuje kůži hydratovanou a vláčnou. Mycí přípravky do sprchy obsahují povrchově aktivní látky, které pomáhají odstraňovat špínu, mastnotu a nečistoty, mohou však ovlivnit hydrolipidovou vrstvu. Obsahují také vonné nebo konzervační látky, na které může citlivá pokožka reagovat.

Výrobci na obalech často uvádějí hydratační nebo vyživující účinky výrobků. Belgická organizace Test-Achats testovala 15 hydratačních sprchových gelů, aby zjistila, zda tyto sliby splňují. Test ukázal, že čtyři z patnácti produktů pokožku dehydratují, přestože je na balení uvedeno, že mají naopak hydratační nebo vyživující účinek. Byly to sprchové produkty Atoderm ultra výživný značky Bioderma, Mandlový sprchový gel značky Hema, Výživný sprchový gel s mandlovým olejem značky Cien (Lidl) a výrobek značky Eucerin PH5.

Nejlépe si v testu vedl tuhý sprchový gel Biome Protect značky Sanex nejen pro zcela minimální dehydrataci, ale také pro snadné použití a ohleduplnost k životnímu prostředí. Označení nejvýhodnějšího nákupu získal produkt Aldi Expert + značky Biocura, který měl cenu 2,16 eur za 500 ml a byl důkazem, že sprchový gel nemusí být drahý, aby byl kvalitní a svědčil pokožce. Tuhé sprchové produkty dosahovaly celkově lepších výsledků v testu dehydratace.

Z testovaných vzorků nejméně vysušovaly pokožku výrobky Biome Protect (Sanex), Tuhý sprchový produkt z kokosového a kakaového másla (Foamie), sprchový gel Lipikar (La Roche-Posay), Sprchová tyčinka meruňka pro citlivou pleť (Wondr), Výživný sprchový gel s organickým cupuaçu (Klorane), hluboce vyživující gel (Dove) a J´ai lavé les enfants s medem (Lush).

Přihlásit